Trnavský okresný súd rozhodoval o predčasnom zrušení ochrany spoločnosti Arca Capital Slovakia, dcéry Arcy Investments, pred veriteľmi. „O podnete na zrušenie dočasnej ochrany Arca Capital bolo rozhodnuté dňa 21. 1. 2021. Rozhodnutie nie je právoplatné. Bude zverejnené v obchodnom vestníku v najbližších dňoch,“ informovala hovorkyňa Krajského aj Okresného súdu v Trnave Jana Kondákorová bez uvedenia podrobností.

Podľa informácií TRENDU z právnického prostredia však súd Arce ochranu, ktorá mala vypršať koncom januára, zrušil. Nové vládne pravidlá síce umožňujú ďalšie predĺženie ochrany pred veriteľmi, no iba s ich súhlasom. Tí sú v prípade Arcy už dosť znepokojení a nie je veľmi pravdepodobné, že by s tým súhlasili. Po strate ochrany môžu spoločnosť intenzívnejšie napádať na súdoch a žiadať jej konkurz s rozpredajom majetku.

Strata koronavírusovej ochrany môže ohroziť aj snahu finančnej skupiny o reštrukturalizáciu v Česku či o jej reorganizáciu na nový holding. Tá tvrdí, že v Českej republike sú insolvenčné zákony transparentnejšie ako na Slovensku a že tam má centrum hlavných záujmov podnikania, takzvané COMI. České súdy jej zatiaľ túto snahu odmietajú s argumentom, že gro jej podnikania je na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa