Finančná skupina Arca nezvládla prehnanú expanziu, manažment svojich firiem ani obsluhu dlhov. Na jar nevyplatila investorom zmenky a podľa odhadu odborníkov sa jej dlhy šplhajú k miliardovej hranici. Reálna hodnota majetku Arcy nie je známa, firma nechce o jej objektívnom vyčíslení ani počuť.

O zdravé aktíva sa zaujímajú dravci a pozícia nezaistených investorov je veľmi vratká. Všetko nasvedčuje tomu, že žiadny zázračný investor skupinu nezachráni a smeruje do konkurzu alebo reštrukturalizácie. Čo všetko potrebujete o konci Arcy vedieť?

Arca Capital
Neprehliadnite

Problém vyplatiť veriteľov môžu mať po Arca Capital aj ďalšie firmy

Skončí Arca v reštrukturalizácii alebo v konkurze?

To sa ešte nedá povedať. Nikto nevie, aká je skutočná hodnota jej aktív a či bude stačiť na reštrukturalizáciu dlhov. Keby sme verili odhadom šéfa Arcy Rastislava Veliča, že aktíva aj dlhy sú v pomere jedna k jednej, reštrukturalizácia bude možná. Iné zdroje však tvrdia, že hodnota majetku Arcy je len 250 až 500 miliónov eur. To by na reštrukturalizáciu na Slovensku nestačilo, lebo naše zákony hovoria o uspokojení veriteľov aspoň na polovicu.

V zálohe je aj insolvenčné konanie v Česku, kde má Arca viac veriteľov, najmä zmenkových. Lenže preniesť sídlo záujmov do inej krajiny EÚ nie je podľa konkurzných právnikov také jednoduché. Dá sa to spraviť, ale je to aj napadnuteľné veriteľmi či budúcim konkurzným správcom. Zmena sídla firmy sa musí udiať v prospech veriteľov.

Môže sa verejnosť dozvedieť v konkurznom konaní hodnotu aktív Arcy Capital?

Áno, lebo úlohou konkurzného správcu je spísať celý majetok a určiť jeho trhovú hodnotu. Majitelia skupiny by však ešte pred konkurzom v rámci transparentnosti mali najať audítora, ktorý by jej urobil konsolidovanú účtovnú závierku. Ak Arca nezverejní hodnotu aktív, verejnosť sa ju nemá ako dozvedieť, pretože to nie je verejne dostupná informácia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa