Jeho právnická kancelária zastupuje tisícky drobných investorov, ktorí vložili peniaze do Arcy Capital Slovakia. Dlžník sa podľa neho pokúša o naťahovanie času ani neinformuje veriteľov o svojich plánoch na ozdravenie. „Je podozrivé, ak dlžník rok pred splatnosťou svojich záväzkov prevedie či dozaloží podľa nás najbonitnejšie aktíva,“ hovorí pre TREND právnik Fadi Fardous.

Koľko klientov zastupujete a aké sú ich pohľadávky voči Arce?

Objem sa blíži k sto miliónom eur, pri viac ako 4 500 veriteľoch. Väčšinou ide o drobných klientov.

Ako hodnotíte rok od požiadania Arcy Investments o ochranu pred veriteľmi?

Dlhodobejšie sa venujem zastupovaniu klientov spoločnosti Arca Capital Slovakia, čo je dcéra Arcy Investments. Bol to rok informačného vákua, v ktorom nám Arca bránila v prístupe k informáciám, ktoré by veriteľom umožnili mať lepší obraz o spoločnosti. Ochrana pred veriteľmi Arca z môjho pohľadu čiastočne zneužila, keďže z právoplatného rozhodnutia súdu o zrušení dočasnej ochrany vyplýva, že bola poskytnutá neoprávnene.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

Pavol Krúpa: Šéfom Arcy ide o uspokojenie seba a nie veriteľov. Premárnili čas aj peniaze firmy

Arca spochybňovala pohľadávky vašich klientov. Čím argumentovala?

Arca všeobecne aj z medializovaných informácií namieta proti aktívnej legitimácii veriteľov. To znamená, že nie sú vlastníkmi pohľadávok alebo si ich nemôžu vymáhať sami, ale napríklad len cez obchodníka s cennými papiermi spoločnosti Arca Brokerage House. Jedným zo štatutárov tohto obchodníka oprávneným konať pritom bol sám Rastislav Velič. Všeobecne namieta aj proti plateniu súdnych poplatkov. Len ako príklad – pri žalobe na zaplatenie dvadsať miliónov eur by v rámci samostatných nárokov žalobcov súdne poplatky v súhrne prekročili jeden milión eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa