Keď niekomu dlhujete peniaze, je prirodzené, že sa chcete dlhov čo najskôr zbaviť. To platí vtedy, ak ste čestný človek a dlhy vás ťažia. Lenže pri firmách to tak nemusí byť. Tie splácanie dlhov často naťahajú na roky, lebo to brzdí ich kapitál na rozvoj. Podnikanie s istou mierou zadlženosti je vo firemnom sektore bežné. Lenže aj zadlženosť musí mať mieru.

Arca Capital ju zrejme prekročila a podcenila. Veľa firiem z jej širokého portfólia je extrémne predlžených a podľa posudku k návrhu na jej reštrukturalizáciu sú nelikvidné aj mnohé iné aktíva, ktoré vlastní. To by si mali všimnúť najmä nezabezpečení veritelia, ktorým šéf Arcy Rastislav Velič a jeho manažéri ťahajú medové motúzy popod fúzy. Vraj ich uspokoja v čo najväčšej miere. Ak sa aj podarí biznis skupiny oživiť, mnohé zdravé aktíva už nemusia byť v jej košiari, ale v daňových rajoch. Aspoň tak to naznačujú niektorí veritelia a právnici, ktorí ich zastupujú. 

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

Pavol Krúpa: Šéfom Arcy ide o uspokojenie seba a nie veriteľov. Premárnili čas aj peniaze firmy

Veritelia na druhej koľaji

Navyše, doterajšie kroky vedenia firmy svedčia o tom, že na veriteľoch im až tak nezáleží. Ak dáme bokom zatiaľ konšpiračné teórie, že Arca odvádzala majetok zo skupiny už pred koronakrízou v tušení, že na tom nie je dobre, tak za rok, odkedy požiadala o ochranu pred veriteľmi, stihla prezradiť o svojej budúcnosti veľmi málo. Veritelia nevedia, ako chce pomôcť Arce londýnsky fond Blantyre Capital.

Jeho predstavitelia sa zatiaľ neunúvali prezradiť nič z plánu záchrany. Podobne informačné embargo vedenie Arcy uvaľuje na veriteľov. Komunikuje s nimi len cez stručné tlačové správy či právnikov, keď spochybňuje ich pohľadávky. S niektorými vedie mediálnu vojnu, ktorá firme k poctivému imidžu nepridáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa