Ceny v stavebníctve v súčasnosti dosahujú rekordnú výšku, ktorú ovplyvňujú viaceré vonkajšie faktory. Vojnový konflikt na Ukrajine, nedostatok surovín na výrobu stavebných materiálov, vysoké ceny pohonných látok a energií sa prejavili na cenách, aké stavebníctvo za posledné roky nezažilo. Zároveň pretrvávajúci vysoký dopyt po nehnuteľnostiach naznačuje, že ceny v blízkom horizonte neklesnú.

Pavol Kováčik, ZSPS  

Na otázku, ako sa ceny odrazia u spotrebiteľov, žiaľ, aktuálne neviem odpovedať. Trh so stavebnými materiálmi sa v podstate zrútil a princípy cenotvorby na konkurenčnej báze nefungujú. Predpokladám však, že v budúcom roku by sa situácia mohla stabilizovať. Uvedené výrazne závisí predovšetkým od riešenia energetickej krízy Európskou úniou, od vývoja vojny na Ukrajine a od opatrení prijatých vládou SR na stabilizáciu verejných stavebných zákaziek.

Michal Lehuta, VÚB banka  

Stavebné materiály by mohli v najbližšom období naďalej dražieť, keďže stále nedošlo k zásadnejšej korekcii v cenách energetických komodít, ktoré sú pre mnohé stavebné materiály (napríklad kovy, asfalt, plasty, cement) vstupom. Keďže v druhom štvrťroku sa nespustí pôvodne plánovaný plynovod Nordstream II, ale, naopak, sankcie a bojkoty ruských energetických komodít pribúdajú, môžu sa vysoké ceny udržať pomerne dlho. Ich stabilizácia na vysokých úrovniach by však mohla aspoň zmierniť zmluvné problémy v stavebnom sektore, ktorý si rastúce náklady potrebuje kompenzovať rôznymi dodatkami. Aj neskoršia korekcia cien smerom nadol však bude zrejme pomalá, keďže svet, Európa i Slovensko by mali vo veľkom investovať nielen do energetickej nezávislosti od Ruska, ale aj do prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku všeobecne. To bude dopyt po stavebných materiáloch držať vysoko aj v najbližších rokoch a následne tlačiť aj na úroveň konečných spotrebiteľských cien.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa