Píše sa začiatok marca 2016. Andrej Babiš má za sebou viac ako dva roky vo vysokej politike. Dva roky, keď síce nie je premiér, ale je zďaleka najviditeľnejšou postavou kabinetu. Pri slabom predsedovi vlády Bohuslavovi Sobotkovi a sociálnych demokratoch aj ľudovcoch, ktorí sa rozkladajú vnútornými spormi a o ktorých sa hovorí, že ich jedinou politikou je sedieť v každej vláde, ani nie div. Doba mu praje, ekonomika po kríze šliape a on je ten, kto rozdeľuje peniaze. V rybníku českej politiky sa správa podobne ako predtým v biznise: ako úplne bezohľadný predátor, ktorý nehrá podľa žiadnych pravidiel. „Babiš je haj***. Nestačí mu uzavrieť pre obe strany výhodný obchod, on musí vždy vyhrať. Žiadne win-win, musí vás poraziť. Oje** vás,“ hovoril mi niekedy v tom čase jeden z českých miliardárov, ktorý je v rebríčkoch len kúsok pod Babišom. A to je ešte tá publikovateľnejšia časť rozhovoru. Bol na neho nielen naštvaný, ale bolo tam cítiť aj určitý strach z človeka, ktorý nehrá podľa pravidiel, ktorý vypadol zo systému. „Chcem normálne podnikať a žiť tu v Česku, ale ‚Bába‘ je problém,“ dodal nahnevane.

To, že Babiš je problém, ktorého sa treba zbaviť, chápali v tom čase už aj českí politici. Babiš, v tom čase druhý najbohatší Čech a najbohatší Slovák s osobným majetkom viac ako tri miliardy eur, ktorý tesne pred voľbami v roku 2013 skúpil veľkú časť českých médií, je zároveň najväčší pozemkový magnát, kráľ potravinárov a chemičiek. Aj svoje hnutie ANO 2011 riadi ako ďalšiu „firmu“ svojho koncernu Agrofert. Ako majiteľ a neobmedzený vládca. Na jednom zo zjazdov hnutia dokonca dostal vo voľbách predsedu sto percent hlasov.

Babiš bol už vtedy ako minister financií a podpredseda vlády v obludnom konflikte záujmov, kamkoľvek sa pozrel. Či už išlo o jeho médiá, alebo pokračujúce biznisové aktivity, prisaté na rôzne národné a európske dotačné systémy. Vďaka dotáciám je jeho obrovský, ale aj silno zadlžený medzinárodný kolos v relatívne slušnom zisku. Politici sa niekedy na jar 2016 rozhodli konať, kým nebude neskoro. Babiš to vedel a cítil. Lidovým novinám, v ktorých sa vďaka ich šéfredaktorovi Istvánovi Lékovi, s ktorým hráva tenis, cíti bezpečne, dal svoj najzásadnejší a najotvorenejší rozhovor toho obdobia. „Ja a ANO sme skrátka chybou v systéme. Teraz mi vyčítajú konflikt záujmov. Keby som zostal v pozadí ako ostatní veľkí hráči, bol by som na tom vplyvovo podstatne lepšie,“ povedal Babiš. „Keď sociálni demokrati hovoria, že štát nie je firma, tvrdím, že to je veľká škoda. Štát by práve naopak mal byť veľká rodinná firma. Je to nepochopenie toho, ako funguje úspešná firma, kde všetci ťahajú za jeden povraz, chcú úspech a majú spoločný cieľ,“ opísal Babiš svoju logiku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa