Stovka najbohatších Čechov a Slovákov vlastní majetok v rekordnej hodnote 71 miliárd eur. Po vlaňajšom miernom poklese, ktorý spôsobil ekonomický vplyv pandémie koronavírusu, rozmnožila biznisová elita svoj majetok o viac ako jedenásť miliárd eur.

Raketový rast jej bohatstva sa opiera nielen o tohtoročné oživenie domácich, ale aj svetovej ekonomiky.

2. miesto: Andrej Babiš - 4,1 miliardy eur

Andrej Babiš môže byť spokojný napriek pokračujúcemu dianiu okolo jeho konfliktu záujmov a prijímania dotácií. Skupina Agrofert, ktorú pre svoje pôsobenie v politike vložil do zevereneckého fondu, vlani zažila ďalší silný rok napriek miernemu poklesu tržieb a zisku.

Výnosy holdingu z predaja tovaru a služieb dosiahli viac ako šesť miliárd eur. Z tohto pohľadu patrí Agrofert medzi najväčšie firmy v Česku. Hodnota EBITDA sa v roku 2020 len mierne znížila z 708,6 milióna eur na 689,5 milióna. Konsolidovaný zisk po zdanení predstavuje zhruba 143 miliónov oproti vlaňajším 171.

Skupina Agrofert združuje viac ako dvesto spoločností, je aktívna v oblasti chémie, poľnohospodárstva, prvovýroby, potravinárstva, lesníctva, drevárstva, ale aj technológií, techniky, logistiky, dopravy, obnoviteľných zdrojov a médií. Okrem Česka Babišov holding pôsobí na Slovensku a v Nemecku a investuje aj v Maďarsku. Bilancia skupiny je zhruba šesť miliárd.

Tento rok sa ako negatívny faktor pod hospodárenie Agrofertu, podobne ako pri iných podnikoch, môže ukázať prudký rast cien vstupov aj energií. Napríklad slovenské Duslo, ktoré patrí do holdingu, bolo donútené znížiť výrobu na technické minimum.

Okrem Agrofertu je súčasťou Babišovho majetku fond Hartenberg, ktorý riadi Jozef Janov, bývalý investičný riaditeľ skupiny Penta. Okrem iného investuje v oblasti zdravotníctva a je napríklad vlastníkom výrobcu spodnej bielizne Astratex.

Andrej Babiš
  • Vek: 67 rokov.
  • Oblasť: Chémia, potravinárstvo, poľnohospodárstvo, médiá.
  • Zdroj majetku: Skupina Agrofert.

Viac v Trend Prime