Na Slovensko ste prišli predstaviť štúdiu, ktorá porovnáva zručnosti ľudí v ekonomike krajín OECD. Aké sú vaše hlavné zistenia?

Vplyv automatizácie a riziko zániku pracovných miest je na Slovensku najvyššie z krajín OECD, ktoré sme skúmali.

Z čoho tak usudzujete?

Vychádzame z prieskumov úrovne zručností respondentov. Skúmame, akú prácu či činnosti robia. Z minulých prieskumov vieme, ktoré činnosti je veľmi náročné automatizovať. Pozeráme sa na to, koľko ľudí vykonáva aké činnosti, aby sme zistili, koľko pracovných miest je možné automatizovať.

Poznáte štruktúru činností, ktoré vykonávajú ľudia pri práci na Slovensku?

Áno. V prieskume sa ich pýtame konkrétne veci. Či denne používajú Excel, či pracujú s ľuďmi, či s nimi často komunikujú a podobne. Súčasťou prieskumu je aj dlhý test. Z neho zisťujeme ich zručnosti ako napríklad úroveň čitateľskej či matematickej gramotnosti. V priemere ide o päťtisíc ľudí na krajinu, teda reprezentatívnu vzorku.

Rutinné pracovné úlohy

Zistili ste, že ľudia u nás robia najmä na rutinných úlohách?

Áno. Množstvo pracovných miest na Slovensku má vysoko automatizovateľnú náplň, oveľa vyššiu ako napríklad Nórsko či Nový Zéland. Takmer 70 percent miest má na Slovensku buď stredné, alebo vysoké riziko automatizovateľnosti. Vysoké znamená, že skoro všetky úkony bude možné do desiatich až dvadsiatich rokov automatizovať. U vás to je asi 32 percent miest. Nehovorím, že sa to neodvratne stane, ale na základe odhadu vývoja technológií je to vysoko pravdepodobné.

A čo znamená stredné riziko?

Pracovné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa