Nielen takéto kuriózne, ale aj oveľa sofistikovanejšie pokusy podvodov registrujú komerčné poisťovne na tisíce. Každým rokom pritom ich počet stúpa. Napríklad v Allianz – Slovenskej poisťovni medziročne narástli prešetrované prípady o tri percentá, keď sa vlani na stôl jej detektívov dostalo viac ako dvetisíc zložiek podozrivých poistných udalostí.

Každá poisťovňa má malý tím odborníkov, ktorí sa zameriavajú na odhaľovanie klientov s nekalými úmyslami. A ich práca prináša miliónové úspory. V Unione poisťovací detektívi vlani uchránili 960-tisíc eur a tento rok bude na úspory ešte bohatší. Do konca mája sa im totiž podarilo odhaliť podvody za viac ako milión eur. V Kooperative minulý rok ustrážili takmer tri milióny eur a v Allianze až 4,1 milióna. Ide však len o zlomok z toho, čo sa darí podvodníkom z poisťovní neoprávnene vytiahnuť.

Za prepad banky vám nezatlieskajú

Na trhu panuje názor, že 30 až 40 percent poistných udalostí sú podvody. Poisťovací detektív Union poisťovne Jozef Šulaj nie je až taký pesimista. Podľa neho im pomedzi prsty prekĺzne zhruba 10 až 20 percent prípadov. Pokusy dobehnúť poisťovňu podľa neho stúpajú hlavne preto, že je to spoločnosťou akceptované. „Keď prepadnete banku so zbraňou, tým sa nepochválite nikomu. Ale keď oklamete poisťovňu na nejakej banalite, tak vám všetci susedia tlieskajú,“ hovorí.

J. Šulaj má 30-ročnú prax v odhaľovaní podvodníkov a každý rok si všíma ten istý trend. Okradnúť poisťovňu sa snažia prevažne tí, ktorí na to vôbec nie sú odkázaní. Podľa jeho osobnej štatistiky iba štyri percentá klientov poisťovní k tomu dotlačila životná situácia. V tejto súvislosti spomína prípad, keď si skupina ľudí postupne amputovala prsty, pretože dlhovali úžerníkovi a on od nich takýmto spôsobom ťahal peniaze späť.

V rámci životného poistenia sú najčastejšími podvodnými udalosťami úrazy. Klienti skúšajú oklamať poisťovne cez rôzne podvrtnutia, pomliaždeniny či zlomeniny. V takýchto prípadoch od nich žiadajú röntgenové snímky, prípadne ďalšiu zdravotnú dokumentáciu na potvrdenie diagnózy. Keď ju klienti neodovzdajú, je hneď jasné, o čo ide.

„Zaznamenali sme dokonca diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú. Podozriví z nekalého konania v niektorých prípadoch nie sú len klienti, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali,“ opisuje hovorca Generali Milan Janásik.

Amputovali si prsty pre peniaze od poisťovne. Väčšina podvodníkov ale na klamstvo odkázaná nie je

Jozef Šulaj Zdroj: Miroslava Spodniaková

Príliš málo potrestaných

Vo všeobecnosti je však úrazové poistenie menšou skupinou, kde dochádza k nekalej činnosti. Najviac pokusov poisťovne evidujú u „autičkárov“. Veď poistenie automobilov tvorí celkovo viac ako polovicu celého neživotného poistenia. Majitelia motorových vozidiel sa najčastejšie snažia fingovať dopravné nehody, parkovacie škody alebo krádeže.

Podľa zákona je poisťovací podvod v hodnote od 266 eur trestným činom, a to aj v štádiu pokusu. Ak polícia dotyčnému dokáže vinu, hrozí mu – v závislosti od spôsobnej škody – väzenie od päť do 15 rokov. Realita je však taká, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa