Rozhodnutie spoločnosti rozložiť svoj stan v tejto lokalite vytvorí v regióne ešte väčší tlak na pracovné sily. Početne zastúpené firmy v automobilovom či elektrotechnickom priemysle majú už dnes veľký problém nájsť dostatok vhodných pracovníkov. Obsadiť v takejto situácii postupne tisícku nových miest bude náročné. No Amazon si trúfa. „Určite tu nájdeme množstvo zamestnancov, ktorí budú otvorení novým možnostiam a skúsenostiam,“ hovorí viceprezident Amazonu pre Európu Roy Perticucci.

Východ opäť na ocot

Nájsť kvalifikovanú pracovnú silu na Slovensku sa stáva čoraz viac sizyfovská práca. Informácia o novej investícii je v zásade vždy dobrou správou pre krajinu. V prípade Amazonu by bola lepšou, ak by jeho nové centrum nedoručených a vrátených zásielok vyrástlo na strednom či východnom Slovensku, kde je podstatne väčšia núdza o pracovné miesta. Západ krajiny však má oproti zvyšku jednu veľkú výhodu, a to vybudovanú infraštruktúru, ktorá je v prípade výstavby logistických kapacít kľúčovým parametrom.

Amazon zabojuje na Slovensku. O zamestnancov

Logistické centrum Amazonu v Seredi Zdroj: Amazon

Logistické centrum Amazonu v Seredi

  • zamerané na vybavovanie nedoručených a vrátených zásielok od zákazníkov v Európe
  • viac ako tisíc pracovných miest (v najbližších troch rokoch)
  • plánované otvorenie v treťom kvartáli tohto roka
  • rozloha viac ako 60-tisíc štvorcových metrov (slovenský priemer 20- až 30-tisíc m2)
  • prenajímateľ Mountpark Logistics EU

Na Slovensku bol Amazon dosiaľ vnímaný cez fajnovejšiu prácu. V Bratislave prevádzkuje od roka 2011 centrum zdieľaných služieb, ktoré sa zo štartovacej stovky rozrástlo na vyše osemsto pracovníkov a firma zháňa ďalších. Amazon síce tvrdí, že do Serede bude hľadať tiež kvalifikovaných zamestnancov z rôznych profesií, no väčšinu pracovníkov budú tvoriť ľudia starajúci sa o vybavovanie zásielok, pri ktorom netreba požadovať extra kvalifikáciu ani očakávať vysokú pridanú hodnotu.

Amazon zabojuje na Slovensku. O zamestnancov

I v takomto prípade môže investor naraziť. Napríklad firmy v okrese Galanta, do ktorého patrí Sereď, už dnes ponúkajú podľa miestneho úradu práce viac ako tisícku voľných pracovných miest, ktoré nie sú schopné obsadiť. Najväčší dopyt je po operátoroch do výroby a pomocných a nekvalifikovaných pracovníkoch. Všetko pozície, o ktoré by sa mohol biť Amazon.

Tlak na vyššie platy

Sereď je obkľúčená okresmi s veľmi nízkou nezamestnanosťou. Nachádza sa navyše medzi dvoma veľkými automobilovými klastrami, zo západu reprezentovaným trnavskou automobilkou PSA a z východu novobudovanou fabrikou Jaguar Land Rover pri Nitre. Obe expandujú a vďaka nim rozširuje svoje aktivity tiež množstvo subdodávateľov.

Amazon zabojuje na Slovensku. O zamestnancov

Distribučné centrum Amazonu v Lipsku v Nemecku Zdroj: SITA / AP

Ak Amazon bude chcieť prilákať do Serede dostatok ľudí, bude musieť prebíjať konkurenciu vyššími platmi. „Bol som upozornený, že ponúkajú nadštandardné platy a ide aj o pozície pre stredný a vyšší personál. Tiež sa zrejme zvýši tlak na platy v meste,“ hovorí pre TREND primátor Serede Martin Tomčányi. Mesto investíciu Amazonu víta nielen pre nové pracovné miesta, pomôžu mu tiež desaťtisíce eur ročne, ktoré pribudnú do kasy na dani z nehnuteľností.

Priemerná hrubá mesačná mzda v podnikateľskej sfére vlani v Trnavskom kraji siahala na tisíc eur. Nástupný plat v automobilke PSA Groupe Slovakia je sedemsto eur plus príplatky a prémie. Amazon avizuje, že ponúkne zamestnancom 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa