Bratislavský štadión, na ktorom hráva ligu Slovan, postavil majiteľ tohto futbalového klubu Ivan Kmotrík, ktorý vyberal Strabag aj ďalších dodávateľov. Oligarcha naznačil, že chce zostať vlastníkom štadióna, zároveň však vypísal verejnú obchodnú súťaž na jeho prenájom. Tento spôsob hľadania nájomcu schválila vláda, minimálna ročná platba bude pritom milión eur plus podiel z tržieb z prevádzky. Hovorí sa aj o možnosti, že I. Kmotrík prenajme štadión sám sebe a následne ho predá s podpísanými nájomnými zmluvami štátu, ktorý má predkupné právo. S tým, že maximálna kúpna cena je 75,2 milióna eur, z ktorej by sa odrátala vyše 27-miliónová štátna dotácia.

S chybami krásy

V porovnaní s najmodernejšími zahraničnými štadiónmi nejde v prípade NFŠ o výnimočný projekt. Na naše pomery však možno hovoriť o nadštandardnom stánku. Podľa kritérií UEFA spadá do kategórie 4, čo umožňuje organizovanie veľkých podujatí.

Investor podobu štadióna nehľadal v architektonickej súťaži, ale zákazku zadal priamo. I. Kmotrík si vybral architekta Karola Kállaya, ktorý veľmi nešpekuloval a štadión navrhol ako funkčný model obdĺžnika s tribúnami okolo ihriska, zvonku takmer s jednoliatou zaoblenou fasádou, so zníženou strechou nad jednou z tribún. Efektom vonkajšieho plášťa je, že sa dá farebne prispôsobiť – rovnaký prvok má napríklad futbalová Allianz Arena v Mníchove, ktorej nasvietenie sa mení podľa toho, ktorý klub hrá zápas.

Investor podobu NFŠ nehľadal v architektonickej súťaži, ktorá je dnes bežná, ale zákazku zadal priamo

Špecifikom bratislavského štadióna 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa