Britský novinár Robert Penn v knihe Najlepší bicykel na svete píše, že bicykle sa veľkou mierou podpísali pod vývoj západnej civilizácie. Umožnili ľuďom lepšie dochádzať za prácou, postrčili emancipáciu žien, podnietili zdravý životný štýl, zmenili módu...

Podľa R. Penna patrí bicykel medzi najväčšie objavy ľudstva, jeho význam porovnáva s tlačiarenským strojom, elektromotorom, penicilínom a internetom. R. Penn je cyklistický nadšenec, na dvoch kolesách najazdil tisícky kilometrov v 40 krajinách sveta. Fakt je, že denne na sedadlo sadajú a do pedálov stúpajú stovky miliónov ľudí.

Čo je pre cyklistiku, jej rozmach a popularitu najdôležitejšie? Názory sa môžu líšiť, ale na popredných priečkach určite tróni bezpečnosť. Keď sa rútite dolu kopcom alebo ste nútení ísť na kraji frekventovanej štvorprúdovej cesty, často ide o zdravie (ak nie o život). Ale na cyklobezpečnosť sa dá pozrieť aj cez policajné a poistné štatistiky.

Ako vybabrať so zlodejmi a ďalšie top tipy pre cyklistov

Zdroj: SITA / AP

Podľa nich vo Veľkej Británii každých 90 sekúnd príde ku krádeži bicykla. Len v Londýne takto svojich miláčikov za jediný rok oplače 70-tisíc cyklistov. V Holandsku, ktoré je mekkou dvoch kolies, zaznamenajú za rovnaký čas 450-tisíc krádeží bicyklov. V globálnom meradle rastie „bike crime“ každý rok o desať percent, čo zasa súvisí aj s rastúcimi predajmi drahších e-bajkov. Americké ministerstvo spravodlivosti dokonca vydalo vyhlásenie, že „boj so zlodejmi bicyklov je nevyhnutný pre zvýšenie používania tejto udržateľnej formy prepravy“.

Keďže aj pri bicykloch platí anglické porekadlo Better safe than sorry, oplatí sa investovať do kvalitnej zámky. Znalci vravia, že jej cena by mala byť zhruba v desatine hodnoty samotného bicykla. Pri dvojtisícovom kúsku sa tak už oplatí porozmýšľať o smart zámkach s užitočnými technológiami.

Jedným z nich je Deeper Lock (na úvodnej fotografii), ktorý na januárovej výstave CES v Las Vegas predstavila jedna z najúspešnejších high-tech firiem z pobaltskej Litvy. Ide o zámku z 12-milimetrovej ocele, ktorá by mala vydržať tlak ekvivalentný hmotnosti 10 ton. Inými slovami, kliešťami sa nedá precviknúť. Montuje sa na rám bicykla a oceľový krúžok, fixujúci koleso, sa zatvára a otvára pomocou mobilnej aplikácie a kryptovaného prenosu dát cez NFC.

Len čo je bicykel zamknutý, aktivujú sa pohybové senzory. Každý podozrivý pohyb spustí GPS, ktoré začne odosielať údaje o polohe na spárovaný mobil. A tiež sa spustí zvukový alarm so silou 110 decibelov, čo je hlasitosť klaksónu auta a, zhodou okolností, aj hranica bolesti u priemerného človeka. Deeper je energeticky samostatný, poháňa ho dvojica samonabíjacích solárnych batérií. Využiť ho možno aj ako klasický tracker na zaznamenávanie prejdenej trasy, takto môže mať rodič prehľad o pohybe svojho dieťaťa.

Okrem smart zámok sa do bezpečnostnej výbavy cyklistov hlásia aj ďalšie technologické vychytávky. Na veľtrhu CES sme pre vás okrem Deeperu objavili viacero zaujímavých tipov: