Vláda Smeru-SD využila kauzu chaosu v cenách na posilnenie svojho vplyvu na podnikanie v energetickom biznise. V parlamente presadila novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorou si ÚRSO omotala tesnejšie okolo prsta. „Znovu nebola vôľa prijať zmeny, ktoré súvisia priamo s reguláciou a ktoré sa snažíme niekoľko rokov presadiť,“ konštatuje Martina Babelová, právnička alternatívneho dodávateľa elektriny a plynu Magna Energia.

Prezident mimo hry

V praxi sa ukázalo, že najväčšiu politickú zodpovednosť za kroky ÚRSO nesie vláda, a preto je logické, aby niesla zodpovednosť aj za jeho vymenovanie. Takto obhajoval vyšachovanie prezidenta z mechanizmu, podľa ktorého sa dosadzuje predseda ÚRSO minister hospodárstva Peter Žiga, keď v marci predstavoval návrhy zmien v regulačnom zákone. Vo februári pritom hovoril, že výber šéfa úradu nemôže byť politický, a sľuboval, že vymenovaniu bude predchádzať konzultácia s hlavou štátu Andrejom Kiskom.

Po schválení novely v parlamente už prezident nemá zasahovať do personálnej nominácie na predsedu ÚRSO. Kabinet si tak vyberie kandidáta a  už ho aj vymenuje do funkcie. Doteraz mal posledné slovo prezident. Nový postup garantuje, že vláda si dosadí na čelo ÚRSO svojho človeka a cenová regulácia sa dostane aj formálne do jej područia. V praxi to tak fungovalo aj doteraz, podľa nových pravidiel však už bude vplyv vlády na ceny v energetike prostredníctvom šéfa regulačného úradu posvätený aj zákonom. Parlament sa však k nemu ešte vráti, lebo prezident ho vetoval.

Podľa nových pravidiel bude mať ÚRSO dvoch podpredsedov namiesto súčasného jedného

Na čele ÚRSO stál približne desať rokov Jozef Holjenčík, ktorý odstúpil začiatkom roka pod tlakom aféry s pokazenými cenami energií. Prvým mužom regulačného úradu sa stal počas prvej vlády Roberta Fica. Začínal ako predseda regulačnej rady a zároveň zastupujúci šéf celého úradu. J. Holjenčík prežil aj pokus o zosadenie, ktorý podnikol exminister hospodárstva Juraj Miškov počas vlády Ivety Radičovej.

Provizórium vo vedení ÚRSO trvalo do roku 2012, keď opäť Ficova vláda zlúčila funkciu predsedu úradu a regulačnej rady. J. Holjenčík tak podpisoval cenové návrhy energofiriem a z pozície šéfa rady mal slovo aj pri určovaní mantinelov regulácie v energetike.

Holjenčíkov nástupca

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa