Firma z Liverpoolu

Keď ministerka školstva Martina Lubyová zvolala na Úrad vlády SR tlačovú konferenciu, na ktorej sa prijímatelia stimulov snažili obhájiť serióznosť svojho podnikania a tým aj celej dotačnej schémy, M. Kubín medzi nimi chýbal. Vlastník spoločnosti Neuropower možno nechcel vysvetľovať, prečo podiel vo firme vlastní okrem neho aj britská schránková spoločnosť Neuropower Ltd.

Ide o firmu, ktorá sídli v radovom rodinnom dome na okraji Liverpoolu a nič nenasvedčuje tomu, že by tam prebiehal akýkoľvek výskum a vývoj. Jediná zverejnená osoba v orgánoch tejto spoločnosti je holandský právnik a profesionálny zakladateľ firiem, ktorý figuruje v desiatkach ďalších zahraničných aj domácich spoločností.

Slovenské zákony pritom vyžadujú, aby boli koneční prijímatelia štátnych dotácií známi. M. Kubín bol dopísaný do registra partnerov verejného sektora ako jediný konečný prijímateľ výhod aj za britskú firmu až po tom, ako Nadácia Zastavme korupciu upozornila na nezákonný postup ministerky M. Lubyovej pri vyplatení dotácie firmám s neznámym pozadím.

Mimo odboru

Hoci sídlo spoločnosti Neuropower je registrované na Bajkalskej ulici v Bratislave, jej oficiálny vlastník M. Kubín je český občan. Žije a pracuje skôr na druhej strane rieky Moravy. Trvalé bydlisko má v Prahe, pracovný pomer na Ústave technických zariadení budov v Brne.

„On je náš externý spolupracovník, takže tu a tam dochádza. Voláme ho na konferencie a prednášky,“ hovorí pre TREND Oľga Šmídová z ústavu, ktorý je súčasťou univerzity Vysoké učení technické. „Má tu päťpercentný pracovný úväzok, občas príde na prednášku, občas nám pomôže s nejakým špecializovaným problémom,“ dodáva vedúci ústavu Jiří Hirš.

Projekt, na ktorý dostal Neuropower vyše milióna eur, patrí do odboru umelá inteligencia a hodnotili ho dvaja znalci. Jeden bol špecialistom na informačné systémy a druhý na diagnostiku zariadení železničnej infraštruktúry. Podľa nich rieši optimalizáciu spotreby nafty a elektriny u rušňov využitím „hybridného modelu merania a účtovania elektriny a modulárnych neurónových sietí“.

Kubínova expertíza je pritom v inej oblasti. Podľa dostupných vedeckých prác a publikácií sa špecializuje na problematiku distribúcie pary a tepla z nej, na výmenníky tepla a ich tepelnú izoláciu či parametre trubíc, ktoré vedú teplo.

O neurálnych sieťach v energetike vlakovej dopravy jeho šéf a spoluautor článkov J. Hirš nič nevie. Ústav podľa neho s dotovaným projektom nemá nič spoločné: „Spomínam si, že sme sa raz dávnejšie rozprávali o energetickej efektívnosti vo vlakovej doprave. Uvažovali sme nad tým, či to zaradíme ako tému diplomových prác.“

Podnikateľskí súputníci

Šesťdesiatjedenročný M. Kubín bol v Česku aktívny najmä podnikateľsky. Aktuálne je podľa verejných registrov vo vedení dvoch spoločností, IFNE Limousines a IFNE Limited. V minulosti pôsobil tiež vo firmách Panorama Group či Globe 21. Tieto firmy nemajú veľa spoločného s projektom, na ktorý získal M. Kubín od ministerstva školstva vyše milióna eur, no spája ich jedno meno. MUDr. Peter Jambor. A kauzy.

P. Jambor, syn ponovembrového poslanca KDH Augustína Jambora, má za sebou pestrú minulosť, ktorú si médiá všímajú už niekoľko rokov. V Českej republike mu v roku 2010 súd vymeral tri roky podmienečne za podvod. Sudca ho uznal vinným za to, že z krachujúcej firmy Panorama Group vyviedol na zahraničné účty tri milióny švajčiarskych frankov.

Ako štátne dotácie končia na tých istých adresách

Zdroj: TREND.sk

Podarilo sa mu to vďaka tomu, že sa v banke vydával za šéfa predstavenstva firmy, hoci ním už niekoľko mesiacov nebol. Veritelia tak prišli o posledný cenný majetok tejto spoločnosti. M. Kubín bol vo firme Panorama Group pätnásť rokov členom predstavenstva, P. Jambor bol dva roky jeho predsedom.

Škandálom sa skončil aj tender na zateplenie policajných budov v Českej republike za dotácie z eurofondov. P. Jambor zastupoval firmu Onyo, ktorá mala za 50 miliónov českých korún vypracovať projekt na získanie dotácie na zateplenie.

Po vyhodnotení tendra vyšlo najavo, že firma vyhrala napriek tomu, že nesplnila podmienky – nemala živnostenský list na projektovanie. „Osobu, ktorá mala zákazku na starosti, neskôr z polície vyhodili pre podozrenie z korupcie,“ písali české HN v roku 2010. V súčasnosti je P. Jambor konateľom eseročky Onyo a jej jediným vlastníkom je Renáta Hulinská z českých Kralup nad Vltavou. Tá je súčasne konateľkou Kubínovej spoločnosti Neuropower.

Duckého zmenky

Podnikanie P. Jambora a M. Kubína siaha dokonca až k Duckého zmenkám. Obaja podnikatelia spolu pôsobili v spoločnosti Globe 21. Táto firma v roku 1998 predala Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) zmenky za 350 miliónov korún.

Konateľ Globe 21 P. Jambor si ich podľa českého týždenníka Euro následne preposlal na svoje účty v českej IPB a na konto londýnskej spoločnosti Lindberg Limited.

Milan Kubín sa v registri partnerov štátu objavil až po vyplatení dotácie

Po páde vlády Vladimíra Mečiara bola pravosť viacerých zmeniek, ktoré podpísal bývalý šéf SPP Ján Ducký, spochybnená a energetický podnik požadoval zrušenie transakcie s Globe 21. Plynárenský podnik v tejto kauze zastupoval neskôr zavraždený právnik Ernest Valko. SPP sa nedávno podarilo spor vyhrať. M. Kubín bol členom predstavenstva Globe 21 v rokoch 1997 až 1999, P. Jambor bol v tom čase predsedom predstavenstva firmy.

P. Jambor bol tiež podľa týždenníka Euro obžalovaný ako člen skupiny, ktorá v mene spoločnosti IFNE Mart obchodovala s fiktívnymi faktúrami s končiacou sa splatnosťou a kupcom predala falošné faktúry za 26 miliónov českých korún.

Aj táto značka spája biznis oboch mužov. M. Kubín je doposiaľ aktívny vo vedení firiem IFNE limited a IFNE Limousines, v minulosti figuroval vo vedení firiem IFNE multiutility či IFNE communications. Zakladateľom spoločnosti IFNE Limousines je P. Jambor – opäť cez britskú spoločnosť IFNE Limited.

Od energetiky k agroturistike

P. Jambor je známy aj slovenským úradníkom. Najmä tým, ktorí rozdeľujú dotácie. V roku 2014 získal od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) takmer stotisíc eur na prestavbu rodinného domu v Považanoch pri Novom Meste nad Váhom na ubytovacie zariadenie.

Ďalších 1,2 milióna eur mu vyplatil rezort už pod vedením Gabriely Matečnej (nominantka SNS) na rozšírenie projektu – vybudovanie agroturistického ubytovacieho zariadenia, skleníka a skladu v Považanoch. Podarilo sa mu to napriek tomu, že médiá upozorňovali na jeho delikty.

Verejné obstarávanie na vybudovanie Jamborových projektov vyhrala bratislavská eseročka Istercom. Vlastníkom a konečným užívateľom výhod tejto firmy je Ľuboš Smolec.

Podnikanie Petra Jambora a Milana Kubína siaha až k Duckého zmenkám

Zrejme úplnou náhodou je tento človek aj konateľom firmy ITS – Intelligent Transport System, ktorá dostala peniaze aj od ministerky školstva M. Lubyovej. Išlo o stimul na výskum vo výške 1,3 milióna eur. Náhody sa však nekončia. Firma ITS – Intelligent Transport Systems sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť Neuropower.

Keď firma Ľ. Smolca v roku 2014 získala od PPA 600-tisíc eur na rozvoj vidieka, stavebné práce zverila spoločnosti Enex Group, v ktorej v minulosti pôsobili otec P. Jambora Augustín a jeho brat Pavol. No a M. Kubín je podľa zoznamu energetických špecialistov českého ministerstva priemyslu evidovaný v pražskej eseročke Enex Group, ktorá je dcérou rovnomennej piešťanskej matky. Enex Group je zástupcom pre predaj a distribúciu výrobkov spoločnosti Železnice SR – Výskumný a vývojový ústav železníc Žilina pre územie Českej republiky.

V roku 2018 firma Onyo na čele s P. Jamborom podpísala zmluvu so Železnicami SR za bezmála 150-tisíc eur na dodávku meracieho systému pre vysokonapäťové zariadenia. Zodpovednou osobou, ktorá za železnice odôvodňovala potrebu nákupu a jeho technickú špecifikáciu, bol podľa zmluvy Jaromír Ambriško.

J. Ambriško je prednosta sekcie elektrotechniky a energetiky ŽSR – Výskumného a vývojového ústavu železníc v Žiline. Súčasne je jedným z dvoch odborných hodnotiteľov, ktorí bodovali projekt spoločnosti Neuropower pre ministerstvo školstva.

Konflikt záujmov nevidí. „Pána Kubína nepoznám, s pánom Jamborom som sedel vo výberovej komisii na výber meracieho zariadenia, ale jeho výber a verejné obstarávanie malo na starosti iné oddelenie podniku,“ povedal pre TREND.

Ako štátne dotácie končia na tých istých adresách

Dotácie pre Petra Jambora schválil rezort pôdohospodárstva ešte za Ľubomíra Jahnátka, hoci ich vyplatila až jeho nástupkyňa Gabriela Matečná. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Schválené za Jahnátka

TREND sa snažil M. Kubína a P. Jambora dva týždne kontaktovať na zverejnených telefónnych číslach. Bez úspechu. Nereagovali ani na otázky zaslané cez SMS a e-mailom.

Rezort G. Matečnej upozorňuje, že peniaze, ktoré získali prepojené firmy z jeho programov, boli zazmluvnené ešte predošlým vedením na čele s Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD). „Výzvu, ktorá sa spomína ohľadne Matečnej, vypísali a uzatvorili ešte pred jej nástupom, za Jahnátka. Každý, kto rozumie výzvam, vie že takúto výzvu nie je možné zrušiť,“ uviedol hovorca rezortu Vladimír Machalík na sociálnej sieti Facebook.

Peniaze však boli vyplatené až za ministrovania G. Matečnej. Potom, ako ministerstvo v roku 2016 urobilo vo svojich eurofondových programoch veľkú čistku a zastavilo projekty z čias smeráckeho predchodcu za osemnásť miliónov eur. Rezort napriek tomu trvá na tom, že konkrétne v prípade P. Jambora nemohli postupovať inak, pretože by prehrali následné súdne spory a museli by peniaze vyplatiť tak či tak.

Ľ. Smolec požiadal o zaslanie otázok e-mailom, na ten však už neodpovedal. Otvorená tak ostáva otázka, či sa skupine vzájomne prepojených podnikateľov darí získavať dotácie z viacerých ministerstiev len náhodou.