Hlavná radkyňa

V centre Kuciakovej kauzy je kariéra Márie Troškovej, ktorá je asistentkou premiéra Roberta Fica. M. Trošková v roku 2011 robila pre Pavla Ruska, písal týždenník Plus 7 dní. „Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam, a prešla k nemu,“ citoval P. Ruska týždenník. Zoznámiť ich mal práve bývalý politik a šéf televízie Markíza. Spomínaným podnikateľom mal byť podľa týždenníka Talian žijúci na Slovensku Antonino Vadala.

M. Trošková s ním založila ešte v roku 2011 firmu GIA Management. Jej ďalšie kroky smerovali k poslancovi Smeru-SD Viliamovi Jasaňovi. „Odišla asistentka, ktorú som mal, a jeden priateľ mi odporučil túto ženu,“ citoval V. Jasaňa v roku 2015 Nový Čas.

Podľa portálu pluska.sk ich mal zoznámiť práve A. Vadala.

Ich mená sa stretli napríklad v obchodnom registri pri eseročke Prodest. Jej spoločníkom bol v minulosti V. Jasaň a dnes ju vlastní A. Vadala.

M. Trošková až následne získala pozíciu hlavnej štátnej radkyne na Úrade vlády SR, z ktorej začala sprevádzať samotného slovenského premiéra jeho oficiálnym programom. Novinár I. Mego dnes hovorí, že premiér musel o jej stykoch vedieť. Slovenská informačná služba ho musela upozorňovať na bezpečnostné riziká, povedal TRENDU novinár.

Kto sú Vadalovci

Pozadie Antonina Vadalu a jeho vzťah s Máriou Troškovou mapoval týždenník Plus 7 dní už v roku 2016.

Neskôr sa téme v týždenníku začal venovať novinár I. Mego. Zameriaval sa na pôsobenie talianskej mafiánskej organizácie ’Ndrangheta na Slovensku. I. Mego napokon tému nedokončil. Bez uvedenia dovôdu mu ju mali stopnúť nadriadení, povedal novinár.

S takýmto výsledkom sa však nechcel zmieriť, a preto posunul tému Jánovi Kuciakovi. Ten sa jej venoval niekoľko mesiacov a podľa I. Mega už ju mal takmer hotovú, keď ho zavraždili.

Ako spája Kuciakova kauza Fica s talianskou mafiou

V priateľskom objatí sa nechal odfotiť s poslancom Madejom. Jeho kamarátom na facebooku bol ešte v utorok dopoludnia aj predseda SNS Andrej Danko, napísal bloger Jiří Ščopák na webe sme.sk. A. Danko si v utorok napoludnie kamarátstvo s A. Vadalom zrušil. Zdroj: Archív A. Vadala

’Ndrangheta je považovaná za jednu z najvplyvnejších zločineckých organizácií na svete. Jej štruktúra pozostáva z rodinných buniek. Jednou z nich sú podľa novinára I. Mega práve Vadalovci. Portál Postoj.sk napísal, že na čele tejto rodiny stáli desaťročia bratia Antonino a Domenico Vadalovci. Ich rodina mala najviac profitovať zo spojenia podnikania a komunálnej politiky. V slovenských médiách aj v Obchodnom registri sa najčastejšie objavuje najmä meno Antonino Vadala. Či je to rovnaká osoba, ako spomínaný líder talianskeho klanu a aký je jeho vplyv, by mali teraz zisťovať vyšetrovatelia. „Slovenský“ Antonino Vadala v utorok pred uzávierkou TRENDU nedvíhal telefón a nereagoval na esemesku.

Prokurátor rozpúta peklo

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa vlastných slov garantuje, že „rozpúta peklo“, ak sa potvrdí, že „skutok bol spáchaný v súvislosti s prácou Jána Kuciaka”.

Podľa I. Mega je pre políciu jedným z hlavných motívov pripravovaná téma o talianskej mafii. Novinár T. Nicholson pripúšťa viaceré scenáre, ale uvažuje podobne. „Neviem, čo stálo Jána život, ale dám ruku do ohňa, že to bolo toto,“ povedal pre Denník N.

Ako spája Kuciakova kauza Fica s talianskou mafiou

Antonino Vadala Zdroj: Antonino Vadala / Facebook

Do podozrenia v očiach verejnosti sa vlastným pričinením dostal aj slovenský podnikateľ Marián Kočner. J. Kuciak často písal o daňových kauzách jeho firiem. M. Kočner sa mu vyhrážal, že bude hľadať špinu na jeho príbuzných. Novinár naňho za to podal trestné oznámenie. Podnikateľ v reakcii na jeho vraždu povedal, že s ňou nemá nič spoločné.

Antonino Vadala čerpal dotácie na poľnohospodárske družstvá na východe aj na fotovoltické elektrárne

J. Kuciak však písal aj o iných vplyvných ľuďoch a firmách s väzbami na Smer. Často sa venoval štátnemu biznisu a daňovým podvodom. Možností, ktoré prichádzajú do úvahy pri vyšetrovaní jeho vraždy, je preto viac.

V tejto oblasti novinárskej práce však nie sú v súčasnosti bežné ani fyzické vyhrážky, nieto ešte vražda. Preto sa hlavná línia vyšetrovania bude pravdepodobne uberať po talianskej stope.

Veľmi rozpačitý biznis

Kto je teda Antonino Vadala, podnikajúci na Slovensku? 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa