Keby sme v Európe hľadali mestá s najväčším počtom „realitných žralokov“, Londýn by sa umiestnil na čele rebríčka. V britskej metropole pôsobia najväčší developeri zo Spojených štátov, z Kanady, Francúzska či Nemecka.

V neľahkej konkurencii sa v posledných rokoch snažia vybojovať si miesto aj firmy pochádzajúce zo Slovenska. Trojica developerov HB Reavis, J&T Real Estate a MiddleCap verí vo svoj dlhodobý úspech, no na neľútostnom londýnskom trhu oň musí urputne bojovať.

Nezavrieť si dvere

Hlavné mesto Spojeného kráľovstva v súčasnosti považujú za najkonkurenčnejšie, pokiaľ ide o developerské prostredie. Niet sa čomu čudovať, mesto je atraktívne pre ľudí, a tak k sebe prirodzene priťahuje hráčov, ktorí pre obyvateľov realizujú nákladné realitné projekty.

Ako slovenskí developeri menia Londýn

Panoráma mesta Londýn Zdroj: Miroslava Spodniaková

Londýn je roky jedným z najžiadanejších miest na svete a zároveň stále európskym centrom bankovníctva a financií, kde sa kumuluje kapitál z celého sveta. Metropola láka talenty zo všetkých kontinentov, ktoré tu chcú pracovať a žiť, vrátane desaťtisícov Slovákov.

Vysoko nastavené kritériá Londýna znamenajú, že sa tam udržia iba spoľahlivé firmy. Developerský biznis nevynímajúc. „Na trhu funguje jednoduché pravidlo – sklameš a letíš. A už sa nevrátiš, pretože sa ti viac nepodarí získať povolenia,“ hovorí pre TREND Lisa Brossmanová z realitno-poradenskej kancelárie Knight Frank.

Pochybnej firme síce nikto podnikať nezakáže, trh ju však „uprace“ sám – s problémovým developerom totiž nikto nechce spolupracovať. Aj slovenskí hráči museli prijať východisko, že dobré meno a reputácia sú dôležitejšie ako kdekoľvek inde a sú základným predpokladom úspechu. Zároveň sa museli prispôsobiť vysokej miere profesionality. Zdá sa však, že podnikateľom spod Tatier sa to darí. „Všetky tri spoločnosti, na ktoré sa pýtate, aktívne komunikujú s mestom,“ odpísalo TRENDU komunikačné oddelenie londýnskeho magistrátu.

Slováci už majú vo veľkomeste na konte významné obchody, ktoré sa radia k najväčším za posledné roky. Veľké transakcie, v ktorých boli zapojení tunajší podnikatelia, nemohli prehliadnuť ani developerské giganty, ktoré v Londýne pôsobia.

Nájazd k Temži

Príbeh Slovákov v Londýne sa začal 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa