Zdražovanie postihuje prakticky všetky oblasti podnikania a nevyhýba sa ani vozovému parku. Rekordné sú nielen ceny pohonných látok, drahé energie a nedostatok náhradných dielov predražujú aj servis vozidiel. Dnes preto viac ako kedykoľvek predtým platí, že každý kilometer a každá minúta strávená za volantom sa počítajú. Dobrou správou je, že pozorný manažér nájde v každom vozovom parku štrbinku, ktorou nechcene unikajú peniaze. Zlatým kľúčom k efektívnej správe je tak dokonalý prehľad, podrobné prepočty, spoľahlivý softvér a zručný vodič.

Zrátajte si náklady

Základom úspory je dobrý prehľad. Ak firma nesleduje náklady na flotilu dostatočne podrobne, vystavuje sa riziku, že celkové náklady na správu vozového parku prerastú cez pôvodne stanovený limit. Zamerať by sa mala na základný parameter, ktorým sú celkové náklady vlastníctva (TCO, z anglického total cost of ownership). Na určenie hodnoty TCO treba izolovať všetky fixné náklady, teda ceny licencií a povolení, dane, pôžičky a lízingy či odpisy. Následne treba sledovať variabilné náklady, ako je palivo, údržba, náhradné diely či mýto.

Celkové náklady má spoločnosť sledovať dlhodobo a vyhodnocovať ich po každej zavedenej zmene, aby zistila, že opatrenia skutočne priniesli zníženie tohto čísla. Aj kombináciou malých zmien možno dosiahnuť zaujímavé výsledky. Napríklad zmena trás prispeje k úspore paliva a lepšia inventarizácia dielov zas okreše náklady na údržbu. Vypočítať, ale aj udržiavať prehľad o hodnote TCO môže pomôcť správny softvér.

Tankovať s rozumom

Nie je tajomstvo, že palivová karta dokáže významným spôsobom znížiť výdavky na nákup pohonných látok. Umožňuje platiť za palivo jednoducho, ale aj využívať ďalšie služby bez hotovosti. Platobné karty sú vhodným riešením bez ohľadu na to, či flotila jazdí na Slovensku alebo v zahraničí, prípadne či firma prevádzkuje veľký vozový park alebo hoci len jediné auto. Palivová karta poskytuje okamžitý prehľad o nákladoch a ponúka výhodnejšie ceny oproti stojanovým. Okrem toho znižuje administratívu, pričom firme umožňuje rozhodnúť sa medzi pravidelnými platbami na faktúru a formou predplateného kreditu.

Front-view,Of,Semi-truck,With,Cargo,Trailer,Driving,On,A,Highway.
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Kamionistov dusí zdražovanie. Prepad tržieb však zvrátili

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa