Týždeň po víťazstve Donalda Trumpa zverejnil Timothy Snyder, profesor histórie na Yale University, dvadsať bodov, ako sa má občan správať zoči-voči tyranii, aby ju – hoci aj nechtiac, napríklad svojou ľahostajnosťou – nepodporoval. Do knihy sa T. Snyder rozhodol ku každému z dvadsiatich „pravidiel“ pripojiť historický kontext.

Vznikla tak kniha, ktorá sa pred mesiacom, hneď po vyjdení, stala v USA bestsellerom. Koncom marca promptne prinieslo slovenský preklad vydavateľstvo Premedia. Je mrazivé, ako veľmi je kniha, cielená na amerického občana, relevantná pre Slováka. A ešte viac pre Maďara či Poliaka a množstvo ďalších Európanov.

Dejiny tvoria ľudia

Špecialitou Timothyho Snydera sú súčasné dejiny. Presnejšie 20. storočie. A ešte presnejšie diktátorské režimy, stredná a východná Európa a holokaust. V slovenskom preklade vyšlo jeho Krvavé územie (Európa medzi Stalinom a Hitlerom) aj Čierna zem (Holokaust ako história a varovanie).

Kto ich čítal, pozná schopnosť T. Snydera spájať „veľké“ a „malé“ dejiny. Na plachtu historických pohybov rozmiestňuje zážitky očitých svedkov, denníky „malých“ ľudí, ktorí k tým pohybom prispeli. „O tyranii“ tento prístup takpovediac aktivizuje. Dvadsať bodov, ktoré radia, ako sa správať ako zodpovedný, svedomitý občan zoči-voči zlu, takýmito historickými príkladmi odbúrava klasické výhovorky: nedá sa, nemôžem, nemá to význam, nechce sa mi.

Ako sa poučiť z tyranov 20. storočia alebo kniha, z ktorej pri Kotlebovi mrazí

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century. Tim Duggan Books, február 2017. 130 s. Zdroj: Amazon

„Hrdina románu Davida Lodgea hovorí, že keď sa milujete poslednýkrát, neviete, že je to poslednýkrát. Hlasovanie je podobné. V roku 1932 si niektorí Nemci možno uvedomovali, že sa zúčastňujú posledných slobodných volieb, no väčšina nie. Česi a Slováci, ktorí si v roku 1946 vybrali komunistickú stranu, možno tušili, že hlasujú za koniec demokracie, ale väčšina predpokladala, že ešte dostane ďalšiu šancu voliť.“ Podobné drsné pripomienky toho, že ľudia v minulosti zdieľali naše súčasné očakávania (a tragicky sa mýlili), sú roztrúsené celou knižkou.

Čítať tieto slová, keď Kotlebova strana rozdáva dary vo výške 1 488 eur a oživuje nacistickú symboliku, je mrazivé

Symboly predznamenávajú budúcnosť

Ak sa T. Snyderovi niečo darí mimoriadne dobre, je to zobrazenie toho, aké je jednoduché dostať sa na klzkú plochu. Keď píše o tom, ako sa spočiatku nacistom nedarilo bojkotovať židovských podnikateľov, pripomína dôležitosť nenávistných nápisov a symbolov a toho, aby sme k nim neboli ľahostajní.

„Označovanie obchodov nápismi ,židovský‘ či ,árijský‘ zmenilo pohľad Nemcov. Židovský obchod zrazu nemal budúcnosť. Ponúkal sa ako obeť chamtivcom a spustil miznutie Židov. Nemci, ktorí označovali obchody nápismi ,židovský‘, tak sami ich miznutie podporili. A tí, ktorí tieto nápisy bez protestu prijali, spravili kompromis s vražednou budúcnosťou.“ Čítať tieto slová v rovnakom čase, keď Kotlebova strana rozdáva dary vo výške 1 488 eur a oživuje nacistickú symboliku, je mrazivé.

A keďže T. Snyder 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa