Späť do sedla

Oslovenie „poslanec Fico“ musí byť pre predsedu Smeru iritujúce. Už v máji prezident Andrej Kiska v relácii televízie Markíza prezradil, že Robert Fico údajne oľutoval odchod z vlády. Spor o migračný pakt OSN teraz vytvoril príležitosť, aby si cez „vytesnenie“ Miroslava Lajčáka z ministerského kresla otvoril okno na návrat.

Reálnosť tohto scenára potvrdili pre TREND vysokopostavené zdroje z ministerstva zahraničných vecí. Zamestnanci rezortu diplomacie sa tejto možnosti obávajú, keďže si ešte pamätajú konfliktné pôsobenie Mikuláša Dzurindu v ministerskom kresle. Oveľa viac ako rezortu sa venoval straníckej politike a z ministerstva muselo odísť viacero dlhoročných diplomatov.

Ako pád Lajčáka otvára dvere Ficovi

Postup poslanca Fica nasvedčuje tomu, že keď je jeho cesta na Ústavný súd v nedohľadne, rád by sa vrátil aspoň do vlády, čo by mu poskytlo väčšiu viditeľnosť a priestor. Z jeho krokov bol totiž zjavne zmätený aj M. Lajčák, ktorý žil v predstave, že vzájomné rozpory o migračnom pakte si vydiskutovali.

Kompromis mal spočívať v tom, že súčasný šéf diplomacie síce na medzinárodnú konferenciu do Marrákeša pôjde, čím sa Slovensko k paktu OSN oficiálne prihlási, ale prednesie tam vyhlásenie, v ktorom jasne vymedzí svoje výhrady. Táto predstava však 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa