Ako sa však človek môže naučiť jazyk sám, bez hodín v škole alebo jazykovke, keďže na Slovensku nikde dánčinu nevyučovali a súkromného lektora nebolo možné zohnať?

Na internete som našla početnú komunitu polyglotov, ľudí hovoriacich viacerými jazykmi. Veľa z nich vedie vlastné blogy a ponúka skúsenosti a ďalšie neoceniteľné informácie, ako sa sám naučiť cudzí jazyk.

V prvom rade som potrebovala nájsť základnú kostru, ktorej by som sa mohla držať. Za ňu som si zvolila učebnicu hovorovej dánčiny z Amazonu. Držala som sa jej po celý čas a bola mi nesmierne užitočná. Obsahovala slovnú zásobu použiteľnú v praxi, nahraté dialógy s prepisom, gramatiku, dokonca aj poznámky k dánskej kultúre a zvykom.

Popri tom som sa snažila čítať knihu Andersenových rozprávok, ktorú som si doniesla domov z dovolenky v Dánsku. Čítanie spolu s hovorením, písaním a počúvaním je jednou zo základných častí učenia sa akéhokoľvek jazyka, takže som čítala všetko, čo mi prišlo pod ruku, internetové noviny, e-knihy pre deti, staré brožúry zabudnuté v taške ešte z dovolenky.

Potom som objavila Duolingo, neplatenú internetovú stránku a aplikáciu na učenie sa širokého spektra jazykov. Nestačí na plynulosť v jazyku, ale je to dobrý základ. Prekladové vety známe svojou absurditou ma veľakrát pobavili. Jedna vec, na ktorej sa všetky blogy polyglotov zhodnú, je, že treba začať rozprávať hneď od začiatku a neprestať. To som však ja nespravila, nemala som s kým. No po čase som si uvedomila, že je to nevyhnutné.

Na stránke Verbalplanet, kde cez Skype ponúkajú hodiny učitelia jazykov z celého sveta, som našla rodenú Dánku, ktorá učí na jazykovej škole v New Yorku. Mala som neskutočné šťastie, s nekonečnou trpezlivosťou ma opravovala, vysvetľovala mi gramatiku a neustále ma motivovala ísť ďalej.

No nič z tohto by sa mi nepodarilo, keby som už nerozprávala plynulo po anglicky. Všetky zdroje boli totiž v angličtine.

Všetko úsilie stálo za to, na dánskych hodinách sa nenudím ako iní zahraniční študenti, ktorí s učením sa jazyka čakali. A rozumieť spolužiakom je na nezaplatenie.