Ako nám môže koronavírus prospieť

Každá kríza napokon priniesla očistu – choré firmy sa už nespamätali, neschopné politické elity voliči odstavili, zle nastavené pravidlá sa opravili. Výsledok nikdy nie je dokonalý a trvalý, pretože je to proces, ktorý sa nikdy nezastaví. Antifragilné systémy vždy počítajú s príletom čiernej labute a vítajú ju, pretože sa opäť transformujú do vylepšenej verzie.

Dnes ešte nevieme, kam smerujeme. Možno sa situácia do pár mesiacov utíši a ekonomika sa znovu naštartuje. Oveľa pravdepodobnejšia je však hlboká recesia. Prepad podnikateľskej nálady v Nemecku je najhorší od roku 1991 a to neveští nič dobré. Keď má problémy motor európskej ekonomiky, majú ich všetci.

Podľa rôznych odhadov sa ekonomika v tomto roku môže prepadnúť až o desať percent. A to je v prípade vyspelých krajín vzácna udalosť. Väčšinou sa spájala s extrémnymi šokmi, ako bola vojna alebo svetová hospodárska či finančná kríza. Aj dnes nás koronavírus dostáva takmer do vojnových pomerov. Obchody sú zatvorené, fabriky pozastavujú výrobu, ľudia sedia doma a boja sa vychádzať na ulicu.

Pozitívnou správou je, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa