Na to, aby sa dalo kvalifikovane odhadnúť, kto zaujme najvyšší post v polícii, však nikto vešteckú guľu nepotreboval. Bola to stávka na istotu, pretože k takému personálnemu rozhodnutiu sa schyľovalo od chvíle, keď ministerstvo vnútra prevzala D. Saková. Ona na rozdiel od svojho predchodcu už nemusela predstierať, že jej ide o skutočné a závažné zmeny. Preto konala podľa sloganu, že sa veľa vecí musí zmeniť, aby všetko zostalo po starom.

Predstierané odpolitizovanie

Keď sa v marci a apríli minulého roka konali veľké demonštrácie, ich účastníci okrem personálnych zmien vo vláde často volali aj po odpolitizovaní polície. Tejto požiadavky sa chytil aj nový minister vnútra Tomáš Drucker. Vyhlásil, že do niekoľkých týždňov pripraví nový zákon o výbere, voľbe a odvolaní policajného prezidenta a šéfa inšpekcie ministerstva vnútra.

Tvrdil, že on osobne považuje za oveľa dôležitejšie, aby bol schválený nový zákon, ako to, či bude z funkcie policajného prezidenta odvolaný Tibor Gašpar. Jeho reči o zákone však mali iba zamaskovať, že nemal odvahu T. Gašpara odvolať.

Toho musel dotlačiť k odchodu až premiér Peter Pellegrini, ktorého prezident nakrátko poveril riadením ministerstva vnútra. Keď si na stoličku šéfky rezortu sadla D. Saková, okamžité schválenie nového zákona už pre ňu prioritou nebolo.

Zato premiér sa ešte nejaký čas pokúšal udržať dojem, že mu naozaj ide o zásadné zmeny. Stretol sa so zástupcami mimovládneho združenia Chceme veriť a hovoril s nimi veľmi ústretovo. Ľudia z mimovládok preto nadobudli dojem, že premiér vníma dôležitosť tejto témy a že je ochotný dohliadnuť na to, aby verejnosť mohla obnoviť svoju dôveru k polícii. Lenže napokon z toho nič nebolo.

Keď masové protesty ustali a preferencie Smeru-SD prestali dramaticky padať, najvyšší predstavitelia najsilnejšej vládnej strany rozhodli, že treba postupovať osvedčeným spôsobom – stačí zmenu iba imitovať. Ministerka Saková toto zadanie splnila veľmi dobre.

To, čo jej bývalý šéf Robert Kaliňák urobil jedným krokom (priamo vymenoval svojho človeka za policajného prezidenta), ona dosiahla tromi krokmi. Ale výsledok je rovnaký, ako keby o policajnom šéfovi rozhodovala iba ona.

Všetko mala pod kontrolou

Do výberového konania na funkciu policajného prezidenta sa mohli prihlásiť všetci, ktorí splnili nároky, aké ustanovil zákon. Kvalitu uchádzačov posudzovala sedemčlenná výberová komisia. Štyroch ľudí do nej nominovala ministerka Saková, ktorá neponechala nič

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa