Ak chce našinec či dôchodkový fond investovať do private equity fondov s vopred určenou dobou návratnosti, musí hľadať za hranicami. Domáca ekonomika tak prichádza o nemalé zdroje. Dieru na našom trhu však využívajú private equity zo susedných krajín vrátane najväčšej českej private equity spoločnosti Jet Investment. Jeden z jej štyroch partnerov Marek Malík hovorí pre TREND o tom, ako chcú získavať slovenských investorov, aj o tom, ako u nás zverené zdroje aj spätne investovať.

Pre svoje investičné fondy získavate už dlhšie prostriedky od českých investorov. Prečo ste vlani oslovili s novým fondom Jet 2 aj slovenských investorov? Je za tým aj absencia tunajšej konkurencie?

Hlavným dôvodom je, že nielen fond Jet 2, ale i Jet 1, s ktorým sme oslovili investorov už v roku 2015, je ukotvený okrem Česka aj v okolitých krajinách. Na Slovensku si hľadáme nielen zaujímavé investičné príležitosti, ale aj investorov. Naozaj tu vidíme voľnejší priestor. Nejaké fondy síce vznikli aj na Slovensku, no sú menšie a stoja aj na menšom počte klientov, ako máme my. My sme do Jet 1 získali od 111 klientov celkovo 3,3 miliardy korún, teda asi 130 miliónov eur. Do Jet 2 sme získali až štyri miliardy korún, vyše 155 miliónov eur od 160 klientov.

Prečo na Slovensku chýbajú silnejší fondoví manažéri?

Nielen na Slovensku, ale aj v Česku sú private equity menej rozvinuté hlavne preto, že sme malé trhy, na ktorých je i menej majetnejších investorov. Sami uvažujeme, že náš tretí fond Jet 3 založíme v Holandsku či Luxembursku. Už dnes významný podiel našich klientov tvoria investori zo západoeurópskych krajín. Dosť dôverujú českému i slovenskému trhu. Zo Západu do našich fondov investujú hlavne banky, poisťovne či rodinné fondy. Z Česka a zo Slovenska máme vo fondoch zasa najmä individuálnych investorov. Objem kapitálu by však mal rásť aj v domácich private equity fondoch. Nové veľmi pribúdať nebudú, no prostriedky v správe tých existujúcich, českých či slovenských, pôjdu hore. Porastie počet solventnejších Čechov i Slovákov.

Ako loví na Slovensku česká private equity jednotka

Marek Malík Zdroj: Miroslava Spodniaková

Debaty s klientmi

Z akých sfér sú najčastejšie vaši individuálni klienti?

Sú to najmä úspešní

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa