Bez rešpektu a úcty

Keď D. Kováčik minulý týždeň hodnotil prácu špeciálnej prokuratúry, vyhlásil, že táto inštitúcia si úlohy, ktoré jej ukladajú zákony a uznesenia vlády, „v roku 2017 splnila“.

Ani slovom sa nezmienil, že táto inštitúcia má na stole prípady, na ktorých pracoval prokurátor Špirko, kde sú medzi možnými podozrivými bývalý minister vnútra, bývalý minister financií a dopravy, terajšia ministerka vnútra, bývalý šéf polície, terajší riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a bývalý náčelník jej protikorupčnej jednotky.

Špeciálny prokurátor D. Kováčik sám od seba nepovedal nič o tom, v akom štádiu je vyšetrovanie trestného oznámenia, ktoré podal prokurátor Špirko na verejných činiteľov a funkcionárov polície, ktorí sa podľa neho dopustili trestného činu sabotáže. Ako keby tu bolo úplne prirodzené a normálne, že vysokí ústavní činitelia a najvyšší predstavitelia polície sú podozriví, že chceli poškodiť ústavné zriadenie a svoje postavenie zneužili na to, aby marili plnenie dôležitej úlohy štátneho orgánu.

Faktom je, že to bol prokurátor špeciálnej prokuratúry, človek nespochybniteľne kvalifikovaný, kto oznámil, že činitelia štátu a funkcionári polície sa podľa neho dopustili trestného činu, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody až na dvadsaťpäť rokov či na doživotie. Ale jeho nadriadený to nepovažoval za hodné čo i len zmienky v správe, ktorú predkladal parlamentu.

Na otázky novinárov, či prípady, ktoré V. Špirko dozoroval, ale počas jeho trestného a disciplinárneho stíhania mu boli odobraté, mu opäť vrátia, D. Kováčik odpovedal, že nevie (!). Ako keby 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa