komentár Marián Leško 2017
Zdroj: Maňo Štrauch
komentár Marián Leško 2017

Hoci prezident v dvoch prípadoch volaniu protestujúcich vyhovel, na jeseň boli vetované zákony opätovne prijaté, ale s jednou zmenou: právomoci, ktoré mal pôvodne dostať Zbigniew Ziobro, minister spravodlivosti a generálny prokurátor v jednej osobe (!), pripadli hlave štátu.

Nezmenilo sa však to podstatné. Výkonná moc štátu, ktorá už predtým ovládla Ústavný súd (Trybunal Konstytucyjny), rozšírila svoju „pôsobnosť“ aj na všeobecné súdy a stranícky preobsadila súdnu radu republiky (Krajowa Rada Sadownictwa), ktorá tak prestala byť nezávislým orgánom súdnej samosprávy.

Pred niekoľkými týždňami sa strana Jaroslawa Kaczyńského odhodlala k ďalšiemu kroku. Jej poslanci schválili v Sejme zákon, ktorý má zabezpečiť, aby sa pod stranícku kontrolu dostal aj Najvyšší súd. Spôsob, akým sa o to usilujú, je zjavne protiústavný.

Zákon nad ústavou

Poľská ústava hovorí: „Spomedzi šiestich kandidátov, ktorých zvolí zhromaždenie sudcov Najvyššieho súdu, prezident republiky vymenuje predsedu súdu na šesťročné funkčné obdobie.“ Hoci predsedníčka súdu, profesorka Malgorzata Gersdorf, bola vymenovaná na šesť rokov a práve je v polovici svojho funkčného obdobia, vládna strana ju z funkcie „odvolala“, a to tak, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa