Komplex, o ktorom je reč, je obydlie a vinárstvo v jednom a nachádza sa v centre pôvabného burgenlandského vinárskeho mestečka Rust na brehu Neziderského jazera, približne 45 minút jazdy autom od slovensko-rakúskych hraníc. Patrí vinárstvu Kral Steffanus a to zase jedinému Slovákovi, ktorý v Rakúsku vinice a vinárstvo vlastní. Ak si (logicky) myslíte, že je to niekto zo známych vinárov napríklad spod Malých Karpát, odkiaľ je to do Rustu iba na skok, netipujete dobre. Pavol Král, majiteľ vinárstva, viníc, spomínaného domu, ale aj penziónu, tiež v Ruste, je totiž zo Žiliny. A s vinárstvom nemal v podstate do začiatku tohto desaťročia absolútne nič spoločné.

Je strojno-elektrotechnický inžinier, študoval zameranie na drevospracujúci priemysel a od roku 1992 vlastní v Žiline firmu Král, ktorá predáva a servisuje drevoobrábacie a nábytkárske technológie. Medzi jej klientov patria napríklad slovenské továrne IKEA, Kronospan, ako aj ďalšie.

Do Rakúska cez Nemecko

P. Král hovorí, že jeho „nemecká cesta“, ktorej výsledkom bola aj kúpa viníc a založenie vinárstva v Rakúsku, sa začala ešte na sklonku socializmu, v roku 1988. Tri roky predtým skončil vysokú školu v Žiline a neskôr ho firma, v ktorej pracoval, poslala na prax do vtedajšej Nemeckej spolkovej republiky, do Bavorska.

Ako jediný Slovák vlastní vinárstvo v Rakúsku, začínal pri strojoch v Žiline

Vinárstvo Kral Steffanus Zdroj: Martina Brunovská

„Časy boli vtedy už trochu iné, takže som mohol na Západ normálne vycestovať. Keď som sa vrátil domov, veľa ľudí sa mi čudovalo, prečo som v západnom Nemecku nezostal, keďže som tam mal už vytvorené pracovné zázemie. Ale mne ani nenapadlo tam zostať a nechať celú rodinu tu,“ spomína.

Jeho rozhodnutie vrátiť sa domov malo však, ako sa neskôr ukázalo, cenu zlata. O niekoľko mesiacov prišla zmena režimu a on, ako hovorí, bol „na kapitalizmus“ pripravený. V roku 1992 založil vlastnú firmu Král a zo spoločnosti, v ktorej v Bavorsku pracoval, sa stali jeho prví obchodní partneri.

Rakúšania si za kvalitné víno priplatia, Nemci ani príliš nie

Ale od predaja a servisu technológií, navyše zo Žiliny, je k vínu a vinárstvu predsa len ďaleko. K nemu sa P. Král „prepracoval“ na svojich početných zahraničných obchodných cestách. Počas jedného z pobytov sa zoznámil aj s burgenlandským vinárom Stefanom Zehetbauerom, ktorého rodina sa venuje vinohradníctvu už od roku 1705 a on sám produkuje víno v tých istých pivniciach, ktoré používajú od roku 1850. P. Král najprv jeho vína predával a postupne sa začal v Burgenlande udomácňovať a prenikať do tajov miestneho vinohradníctva a vinárstva.

V roku 2009 sa mu naskytla možnosť kúpiť hektár starej vinice v krásnej polohe medzi Rustom a Schützen am Gebirge, a tak sa z neho stal okrem strojára aj vinohradník. Do tohto obdobia sa vlastne datuje aj vznik vinárstva a značky Kral Steffanus, ktorú založili spolu P. Král a S. Zehetbauer a v ktorej majú obidvaja polovičný podiel.

Ako jediný Slovák vlastní vinárstvo v Rakúsku, začínal pri strojoch v Žiline

Zdroj: TREND.sk

Začiatky v karavane

„Starý vinohrad sme vyklčovali a nasadili nové korene. Všetko v ňom robíme sami s priateľkou Adrianou, len na oberačky si voláme výpomoc. Niekoľko rokov sme bývali, keď sme sem prišli robiť, v karavane. Doteraz je zobrazený na mapách Googlu,“ konštatuje pobavene majiteľ vinárstva.

Dnes je už karavan len na mapách, lebo tak, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa