K prvým opatreniam naozaj dochádza. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na pomery slovenskej politiky revolučne rýchlo prepustila za jeden prípad pravdepodobného rozkrádania dotácií troch vlastných ľudí. Zároveň priznala, že podvodníci mohli byť s nimi priamo prepojení a zrejme nešlo len o náhodné pochybenie z nedbalosti. Východoslovenská farma Agro Porúbka, ktorú prešetruje polícia, patrí bývalej poslankyni vládneho Smeru-SD Ľubici Roškovej.

Nefunkčnosť justície a orgánov činných v trestnom konaní pomáha vytláčať malých farmárov z trhu

Prípad biznisu napojeného na predstaviteľku vládnej strany Smer-SD začali štátne orgány riešiť až po tom, čo boli brutálne zavraždení dvaja mladí ľudia, keď novinár písal o zneužívaní agrodotácií. No množstvo iných prípadov, o ktorých médiá píšu už dlhé roky, jasne hovorí o tom, že zmeny v spoločnosti musia byť oveľa zásadnejšie a celoplošné. Bohužiaľ, aj v agrorezorte na volanie po akčnejších systémových zásahoch ministerka aj jej aparát zatiaľ reagujú skôr zamračenými pohľadmi.

Kovbojky v agrorezorte

Pár príkladov na úvod, čo bolo doteraz pri využívaní agrárnych dotácií možné, ba dokonca štandardné. Slovenské banky farmárov ochotne úverujú práve preto, že tí majú vždy prísun istej hotovosti z priamych platieb. No keď sa bankárov spýtate, kde vidia najväčšie slabiny, viacerí hovoria, že mnohí farmári majú z eurofondov nakúpené zbytočne veľa až príliš výkonnej techniky.

ňSamozrejme, víťazmi na konci sú veľkí predajcovia techniky. Pritom by stačilo, aby štátni úradníci výzvy na čerpanie prostriedkov presnejšie špecifikovali. Oni však podporujú skôr masívne míňanie eurofondov.

Zbytočné schránky

Ministerka G. Matečná tvrdí, že ministerstvo aj Pôdohospodárska platobná agentúra majú už dávno zriadené protikorupčné e-mailové schránky, no podnety na nezákonné čerpanie podpôr do nich nechodia. Viacerí farmári však TRENDU hovoria, že sa na neoprávnene čerpané dotácie obávajú upozorňovať, keďže prípady sa nevyšetrujú a, naopak, o dotácie by mohli prísť sťažovatelia. Podvodníci sú podľa nich určite prepojení so štátnou správou, inak by takéto masívne zneužívanie dotácií nebolo možné.

No sú tu aj škandalóznejšie príklady.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa