Kým v západnej Európe prudko stúpa počet rôznych kreatívnych spôsobov, ako do pracovného procesu zapojiť aj matky, seniorov a imigrantov, na Slovensku stále prevláda konzervatívny pohľad. Slovenské firmy skôr prijmú do práce Ukrajinca alebo Srba, než by sa obťažovali s niektorou zo znevýhodnených skupín, či už sú to dlhodobo nezamestnaní, matky na rodičovskej dovolenke alebo Rómovia.

Svetu slovenských korporácií v tomto smere vládne diktátorský prístup, ktorý vyžaduje najmä disciplínu a rovnaké pravidlá pre všetkých. Zvyšok Európy ukazuje, že to môže byť aj inak.

Viac ako sto pracovných časov

Európu zachvátil boj o kvalifikovanú pracovnú silu. Jednoduché to nemá ani Nemecko, hoci je magnetom pre pracovníkov z celého kontinentu i mimo neho. Denník Financial Times (FT) priniesol na túto tému rozsiahlu reportáž. Uvádza, že mnoho nemeckých manažérov už tajne dúfa, že konečne príde ekonomické spomalenie, aby sa zmiernil tlak na produkciu, ktorú nemá kto zabezpečiť. V krajine je dnes 1,2 milióna neobsadených pracovných miest, čo je o dve tretiny viac ako pred piatimi rokmi.

Problém podľa FT cítia najmä malé a stredné podniky, ktoré personálna núdza prinútila hľadať rôzne kreatívne riešenia na získanie pracovnej sily. Narastá tak počet pracovníkov „učňov“, ktorých si firmy samy zaúčajú do procesov, zamestnávatelia lovia medzi veľkou masou imigrantov, ktorí do krajiny prišli v posledných rokoch, a snažia sa vytvoriť vhodné podmienky na zamestnanie matiek a seniorov.

FT uvádza ako príklad spoločnosť Stihl, ktorej 16-tisíc zamestnancov má na výber z viac ako stovky

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa