Tou plťkou je, v metafore, znalosť jazyka a vlnami zasa často naša lenivosť a neefektívne učenie. „Loďkou neveslujete dosť silne. Treba sa zaťať a zamakať, aby ste preveslovali silné vlny. Zaručujem vám, že ten pocit stojí za to. Niektorí ľudia na tých vlnách strávia roky, ale badateľné zlepšenie v jazyku nedosiahnu,“ vraví Lýdia. Sama ovláda osem cudzích rečí a teraz sa učí exotickú svahilčinu. Patrí medzi polyglotov, ľudí, ktorí ovládajú najmenej päť svetových jazykov.

Piliere úspechu

Polygoti experimentmi zistili, aké metódy sú pre nich najúčinnejšie. „Musíte sa jazyk naučiť sami, nečakať, že vás to naučia v škole, a potom budete nadávať. Neexistuje účinná metóda. Treba jednoducho veľa čítať, počúvať a rozprávať,“ vraví 29-ročná Slovenka.

Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk

Zdroj: Miroslava Spodniaková

Jej učiaci systém stojí na niekoľkých pilieroch. Po prvé, cudzí jazyk je potrebné učiť sa systematicky. V menšom množstve, ale pravidelne. Dôležité je tiež vybrať si vhodnú formu, ktorá človeka baví: knihy, podcasty, filmy, debaty s cudzincami na káve

„Vôbec neplatí, že ak vám niekto odporúča knihu, musí byť dobrá automaticky aj pre vás, lebo jemu pomohla. Ak vás nebaví, nepoužívajte ju. Hľadajte to, čo vás zaujme,“ vysvetľuje Lýdia. Učenie jazykov musí byť podľa nej intenzívne, no stačí aj pätnásť minút denne: „Ak si myslíte, že si na to sadnete niekedy v nedeľu, keď máte čas, a strávite učením dve až tri hodiny, ste na omyle. Budete len unavení a demotivovaní. Oveľa lepšie sú menšie úseky, na ktoré sa plne sústredíte.“

Lýdiu pri spôsobe učenia jazykov pred pár rokmi inšpirovalo stretnutie polygotov v Berlíne. Zúčastnilo sa na ňom 350 ľudí, ktorí nemali problém rozprávať viacerými jazykmi. Podľa Lýdie neboli špeciálne nadaní. Preto si položila otázku: Čo robíme v školách zle, že deti angličtina alebo nemčina nebaví? „Zistila som, že celý systém je nastavený zle, pretože máme učiteľa a kurzy alebo hodiny v školách sú len dva- až trikrát do týždňa, čo absolútne nestačí,“ vraví.

Učiteľ už nie je dôležitý

Kým sme nemali internet, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa