Ceny sú symbolické, motiváciou je najmä radosť z odhaľovania riešení. „Veľmi ma bavila matematika a odmalička som bol súťaživý. Na olympiádach som mohol súťažiť súčasne so súpermi aj s ťažkými úlohami,“ hovorí programátor Michal Burger (na úvodnej fotografii), ktorý na medzinárodných súťažiach vybojoval päť medailí.

„Ako stredoškoláčka som letela na Taiwan a do Singapuru, no to bol len krásny bonus. Kľúčové bolo, že som sa dostala do komunity ľudí, ktorých bavila genetika rovnako ako mňa a dodnes som s mnohými v kontakte,“ vysvetľuje bronzová medailistka Alžbeta Harárová z roku 2012, dnes študentka medicíny a výskumníčka v oblasti onkologickej diagnostiky.

Vstupenka na univerzitu

Z medzinárodných kôl olympiád, najmä v oblasti prírodných vied, sa časom vykryštalizovali prestížne podujatia ostro sledované v odborných kruhoch. Veľké krajiny ako USA, Rusko a Čína sa na súťaže tvrdo pripravujú, cez úspechy a neúspechy porovnávajú výkonnosť svojich vzdelávacích systémov. Recruiteri nadnárodných korporácií sa tu zase snažia nadviazať kontakty so súťažiacimi. Nádejajú sa, že pre svoje tímy získajú mozgy, ktoré dokážu vymyslieť lepšie algoritmy či pomôcť s vývojom lieku na rakovinu.

Pre samotných študentov je to najmä šanca cestovať už v mladom veku do svetových metropol, spoznať špičkových ľudí s podobnými záľubami a tiež zjednodušiť si cestu do najžiadanejších univerzít a firiem sveta. Dôkazom je trio z úvodu článku. Spolužiaci z Gymnázia Grösslingová v Bratislave bodovali na olympiádach z matematiky, fyziky a informatiky v rokoch 2002 až 2005. Dnes majú okolo tridsiatky a za sebou skvelý štart kariéry.

Jakub Závodný vyštudoval Oxford a dnes pôsobí vo švajčiarskej pobočke Googlu. Aj Michala Burgera po strednej škole prijali na Oxford, no dal prednosť bratislavskému matfyzu. Bezmála šesť rokov pracoval pre Facebook, aktuálne pôsobí v inovatívnom slovenskom start-upe Capturing Reality, ktorý vyvíja softvér na 3D modelovanie.

František Simančík tiež absolvoval Oxford, v súčasnosti vyvíja algoritmy v centrále Googlu v Kalifornii.

Do týchto firiem sa hlásia 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa