Pre ľudí či firmy sú bariérou už pri úvahách o investovaní na finančných trhoch. Veď investor sa pri rôznych príjmoch môže stretnúť až so štyrmi rôznymi sadzbami dane. Sledovať zmeny v daňovo-odvodovej legislatíve je preto dôležité. O to viac v čase nízkych úrokových sadzieb, ktoré sa odrážajú vo všeobecne nižšej hladine výnosov viacerých cenných papierov.

Odvodové zmeny

Kto sa rozhodne investovať na finančnom trhu, nemal by zabudnúť, že jeho výnosy sú na Slovensku nielen zdaňované, ale podliehajú aj zdravotným odvodom. Ako hovorí špecialistka na dane v PwC Zuzana Maronová, v tomto roku sa zrušil maximálny vymeriavací základ zdravotného poistenia pre všetky druhy príjmov. Teda aj z príjmov z predaja a držby cenných papierov. „To znamená, že investor by mal vopred počítať so zaťažením 14 percent z celej sumy príjmov,“ dodáva. Ako však upozorňuje, existuje niekoľko výnimiek.

Maximálny vymeriavací základ zostal zachovaný pre dividendy, ktoré sú síce vyplatené v roku 2017, no viažu sa k ziskom za roky 2011 až 2016. V tomto prípade je maximálny vymeriavací základ 52 980 eur. Druhou výnimkou je, že príjmy zdanené zrážkovou daňou pri výplate už v roku 2017 nebudú podliehať odvodom na zdravotné poistenie. Ešte za minulý rok takéto výnosy plynúce zo zahraničia odvodu podliehali. V tomto roku nebudú. „Tým sa dosiahlo rovnaké daňové aj odvodové zaťaženie pre tuzemské aj zahraničné investície tohto druhu príjmov,“ zhŕňa Z. Maronová.

Novinkou je, že sa od tohto roku 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa