V prípade bestsellera Thomasa Pikettyho Kapitál v 21. storočí sa ukázalo, že nie na všetko tu treba čakať desať rokov. Slovenský preklad vyšiel dva roky po francúzskom origináli a rok po preklade do angličtiny – v rovnakom čase ako česká a poľská verzia.

Americký Wall Street Journal zistil, že Pikettyho kniha je „najmenej čítaný bestseller“ minulého roku. Matematik Jordan Ellenberg dokonca spočítal, že priemerný čitateľ knihy sa zastavil už na 16. strane, teda po „spracovaní“ 2,4 percenta jej obsahu. Na porovnanie – čitateľ Stručnej histórie času od Stephena Hawkinga „odpadá“ po siedmich percentách obsahu a priemerný čitateľ Veľkého Gatsbyho od Scotta Fitzgeralda po 28 percentách. Mnohí z toho urobili záver, že kniha T. Pikettyho je mimoriadne úspešná, lebo ide o módu. Treba povedať, že aj keď ide o módu, je za tým oveľa viac.

Príliv dvíha len jachty

Aj v prípade, že sa čitateľ knihy naozaj zastaví po niekoľkých stranách, jej zásadné zistenie mu T. Piketty predostrel už v úvode: „Ak je miera výnosu z kapitálu trvalo vyššia než rast výroby a dôchodkov... kapitalizmus automaticky generuje svojvoľné a neudržateľné nerovnosti, ktoré radikálne podkopávajú meritorické hodnoty tvoriace základ demokratických spoločností.“

T. Piketty spolu s početnými spolupracovníkmi 15 rokov skúmal rozdelenie bohatstva v dvadsiatich krajinách a dospel k veľmi dôkladne podloženému záveru, že v priebehu troch storočí bola miera výnosu z kapitálu prevažne vyššia než rast výroby a dôchodkov. Zničil tým mýtus, ktorý prežíval od 50. rokov minulého storočia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa