Podľa Medzinárodného menového fondu v roku 2020 Česko predbehlo ďalšie západoeurópske krajiny v ekonomickej výkonnosti na obyvateľa – po Portugalsku už aj Taliansko a Španielsko. Kým na jedného obyvateľa ČR pripadal podiel HDP vo výške 40 290 dolárov, v Taliansku to bolo 40 070 a v Španielsku 38 140 dolárov. Podľa výpočtov Eurostatu a OECD sa Česko so Španielskom v rebríčku vystriedali dokonca už skôr.

Španielske médiá si kladú otázku, ako sa krajina, ktorá pred 30 rokmi vyprodukovala o tretinu menej HDP na osobu, stala bohatšou. Odpoveď nachádzajú okrem iného v skutočnosti, že česká ekonomika sa zmenila na subdodávateľa Nemecka. Tamojší priemysel a vývoz majú oveľa väčší podiel na HDP ako ten španielsky.

Ďalším faktorom je nezamestnanosť na juhu Európy. „Ak by sa vláde v Madride podarilo znížiť nezamestnanosť o 10 percentuálnych bodov prijatím reforiem, ktoré by zmenili spôsob fungovania trhu práce, ako aj trhu s tovarmi a službami, španielsky HDP by vzrástol o 13 percent,“ uviedol ekonóm Rafael Doménech.

Významným faktorom je aj systém vzdelávania. Podiel absolventov vysokých škôl je v oboch krajinách podobný, ale viac Čechov má odbornú prípravu. V Česku je aj oveľa menej dočasných pracovných miest, a preto aj menšia príjmová nerovnosť. Česká vláda tiež vynakladá vyšší podiel HDP na výskum a vývoj.

Stotisíci Land Rover z Nitry

Od rozbehnutia výroby v októbri 2018 vyrobil nitriansky závod 100-tisíc vozidiel. „V investícii pokračujeme, vytvorili sme vyše 3-tisíc pracovných miest priamo v závode. Ďalších viac ako 23-tisíc pracovných miest vzniklo prostredníctvom našich dodávateľov naprieč celým Slovenskom,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover Slovakia Russell Leslie počas návštevy ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka. Ten pripomenul nedoriešené body investičnej zmluvy vrátane neusporiadaného pozemku, ktoré chce štát v blízkom čase uzavrieť. R. Leslie potvrdil, že výroba je zabezpečená, plynulá a beží v dvojzmennej prevádzke.

Rekordne nedobré prostredie pre firmy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa