Trh s nehnuteľnosťami zažíva po dlhom čase pokles cien. Dôvodom je aj to, že väčšina impulzov na ďalší rast sa nateraz jednoducho vyčerpala. Trh sa spomaľuje, lebo ceny rástli veľmi rýchlo pomerne dlhý čas. Kolaps, aký prišiel v roku 2008, sa však podľa odborníkov z oblasti financií očakávať nedá. Stále sú na trhu rôzne faktory, ktoré môžu prepad cien nehnuteľností čiastočne brzdiť. Čo si myslia o možnom vývoji na nepredvídateľnom trhu s nehnuteľnosťami, TREND ziťoval v ankete. Zdá sa, že každý, kto má v úmysle svoju nehnuteľnosť predať, nateraz najsprávnejší moment preváhal.

Matej Dobiš, riaditeľ portálu FinančnýKompas.sk

Aj keď tempo, ktorým sa u nás vyvíjala cena nehnuteľností, hovorí o ich nadhodnotení, na trhu stále nájdeme fundamenty, ktoré môžu spôsobiť, že zdražovanie domov a bytov bude pokračovať. K nim môžeme zaradiť zvýšené ceny materiálov, veľký počet chýbajúcich bytov, ale aj dvojcifernú infláciu. Výrazný pokles cien však neočakávam, aj keď v prípade niektorých typov nehnuteľností môže jemný pokles cien priniesť zhoršená dostupnosť hypoték a pretrvávajúca neistota spojená s budúcim ekonomickým vývojom na Slovensku aj v celej Európe. 

Dopyt po nehnuteľnostiach aktuálne poklesol, no nehľadal by som za tým iba stratu záujmu spôsobenú vysokými cenami. Skôr to môže mať na svedomí fakt, že v rámci vysokej mediálnej pozornosti, ktorú novinári venovali zvyšujúcim sa sadzbám úverov na bývanie, viacero záujemcov o kúpu bytu vyriešilo otázku bývania v čase nízkych úrokových sadzieb.

Veľkú rolu pri ochladzovaní trhu s nehnuteľnosťami v súčasnosti zohráva aj značná neistota, ktorá na zá-ujemcov o kúpu nehnuteľnosti pôsobí veľmi negatívne, čo spôsobuje, že kúpu bytu či domu odkladajú alebo podrobnejšie analyzujú. 

Dopyt teda nie je taký silný, ako bol počas letných mesiacov, a aj vďaka tomu sme mohli pozorovať medziročný pokles pri načerpaných úveroch ešte v auguste na úrovni desať percent.

Michal Lehuta, makroanalytik VÚB banky

Trh s nehnuteľnosťami podľa našich očakávaní v najbližšom období zaznamená recesiu, ktorú spúšťajú jednak vyššie úrokové sadzby, ale aj niekoľkopercentný pokles reálnych miezd ľudí pre rekordne vysokú infláciu. Tá svoj vrchol dosiahne až začiatkom budúceho roka.

Dá sa očakávať aj prudší, možno desať- až dvadsaťpercentný pokles cien počas niekoľkých štvrťrokov. Dnes totiž môžu byť vykazované realizačné ceny tvorené len malým množstvom predajov, ktoré nemusia byť úplne reprezentatívne pre trh ako celok. Ešte prudšiemu poklesu, ktorý by korešpondoval s poklesom kúpnej sily bežnej splátky, ktorú si ľudia môžu dovoliť, a s poklesom kúpnej sily miezd, by mohli zabrániť rastúce ceny stavebných materiálov a prác, ale aj stále nedostatočná ponuka voľného nového bývania. Pokles kúpnej sily bežnej splátky a miezd by korešpondoval s poklesom na úrovni okolo jednej tretiny.

Marián Búlik, analytik spoločnosti OVB

Aj keď dopyt po hypotékach a tým aj po kúpe vlastného bývania od jari jednoznačne ochladol, zatiaľ je ešte predčasné hovoriť o plošnom sfukovaní realitnej bubliny. Hoci lacné hypotéky, ktoré výrazne poháňali rast cien bývania aj na Slovensku, sú nateraz minulosťou a klesol aj dopyt, ďalšie faktory sa zatiaľ nezmenili. Aby skutočne nastal plošný pokles cien bytov z druhej ruky, musela by sa zásadne zhoršiť ekonomická situácia so skokovým nárastom nezamestnanosti a paralelne by muselo dôjsť k výraznému poklesu úspor obyvateľstva. Nič z toho v blízkej budúcnosti nevidno, preto v praxi nevidíme plošný pokles cien, ale len individuálne zľavy pri bytoch z druhej ruky. Developerov zase pri novej výstavbe nepustia stavebné náklady, ktoré ďalej rastú.

Je zrejmé, že kým budú na Slovensku relatívne drahé hypotéky a ekonomicky neistá situácia, dopyt zostane na nízkych úrovniach. To však v dohľadnom čase plošný pokles cien neprinesie. Pri novostavbách budeme pravdepodobne vidieť spomalenie rastu a pri starších nehnuteľnostiach ceny zostanú na dnešných úrovniach s tým, že pre urýchlenie predaja budú niektorí predávajúci ochotní pristúpiť na zľavy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa