Tento rok sa začal na finančných trhoch s nádejou, že rast ekonomiky bude pokračovať, hoci pomalšie. Niektorí ekonómovia síce varovali, že ceny akcií sú už prehnané a nekorešpondujú so ziskovosťou firiem, ale veľa pozornosti si nezískali.

„Raz musí dôjsť k očiste systému, a to bude tá veľká búrka, ktorá zachváti svetové akciové trhy,“ predpovedal v rozhovore pre TREND v januári ekonóm Lukáš Kovanda netušiac, čo príde.

Airbnb CEO Brian Chesky
Neprehliadnite

Najväčšia IPO roka, akcie Airbnb otvorili prvý deň obchodovania na viac ako dvojnásobku

Marcový šok

A veľká búrka prišla v marci, po prepuknutí pandémie a následnej ekonomickej krízy. Akciové indexy sa prepadli o desiatky percent v priebehu niekoľkých týždňov. Bol to ich najhorší štvrťrok od roku 2008. Index S&P 500 klesol pod hranicu 2 300 bodov.  Niektorí investori spanikárili a predávali, iní lacno nakupovali. Túto možnosť využili najmä veľkí inštitucionálni hráči, prípadne hedžové fondy, ale napríklad aj známy investor Warren Buffett. Všetci mali jedno spoločné – veľa voľnej hotovosti.

Spočiatku boli prognózy vývoja na finančných trhoch pesimistické. Analytici predpovedali, že niektoré letecké spoločnosti môžu pre rušenie letov už v máji skrachovať. W. Buffett v máji oznámil, že sa zbavil skoro všetkých akcií v štyroch najväčších amerických aerolíniách za niekoľko miliárd dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa