Vreckové je bežnejšie na druhom stupni základných škôl, kde už takmer každý druhý školák dostáva od desať do dvadsať eur. Platí, že čím je dieťa staršie, tým je vyššia suma, ktorú mu rodičia dajú. Mnohí pätnásťroční žiaci si už mesačne takto „privyrobia“ aj päťdesiat eur.

Päť eur na začiatok

Lýdia Žáčková z Poštovej banky sa domnieva, že už päťročnému dieťaťu môžeme dávať symbolické vreckové, šesťročné by sa malo učiť základom míňania a sporenia a sedemročné treba oboznámiť so základným manažovaním financií. Malý školák by si už podľa nej mal vedieť zarobiť peniaze, napríklad pomocou v domácnosti, a míňať ich tak, aby si našetril na konkrétnu vec. Deväťročné deti by mali zvládať nakupovanie drobností v potravinách, vedieť v obchode zaplatiť a zrátať si výdavok.

Nástup do prvého ročníka základnej školy predstavuje ideálny okamih, od ktorého je vhodné dávať dieťaťu pravidelne nízke vreckové, aby sa naučilo vnímať hodnotu peňazí. Vo veku šesť až sedem rokov by to mohla byť suma do päť eur mesačne, súhlasne navrhuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Vždy je lepšie, aby malo dieťa skúsenosti s reálnymi peniazmi. Ich míňanie by však mali rodičia kontrolovať a prípadne dieťaťu vysvetliť, ako si do budúcnosti sporiť. Najlepšie je dávať školákom vreckové pravidelne každý týždeň, pretože najmä menšie deti majú tendenciu minúť naraz väčšiu sumu na nepotrebné veci či sladkosti.

Oddialiť uspokojenie

L. Žáčková podotýka, že vždy je výhodné viesť deti k finančnej gramotnosti pomocou šetrenia, pretože sa tým učia schopnosti oddialiť uspokojenie svojich potrieb. To sa ukázalo ako jeden z ukazovateľov úspešných ľudí. Malým deťom na to poslúži pokladnička, starší školáci si už môžu šetriť na väčšiu vec, napríklad na výlet.

S pribúdajúcim vekom možno sumu zvyšovať primerane finančným možnostiam rodiny a súčasne dať dieťaťu zodpovednosť za niektoré školské výdavky. Na druhom stupni, keď majú školáci od jedenásť do pätnásť rokov, už môžu rodičia kalkulovať so sumou päť eur za týždeň, teda približne dvadsať eur na mesiac.

Vreckové dostáva menšina detí 1/2
(%, žiaci základných škôl)

Aká je ideálna výška vreckového pre deti? Vysoké sumy ich pokazia

Pozn.: Prieskum na vzorke 728 žiakov základných škôl.
PRAMEŇ: Poštová banka

Účty pod kontrolou

Malým deťom je lepšie dávať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa