Mnohí ľudia sa pred pár rokmi nechali presvedčiť, aby zmenili dodávateľa energie. Nový im totiž ponúkol garanciu výhodnejšej ceny oproti dominantnému dodávateľovi na trhu. Povedali si, že elektrina je predsa tá istá a ušetrené peniaze môžu využiť inde. 

exit
Neprehliadnite

Nie všetci dodávatelia elektrickej energie a plynu prežijú rok 2021

Jedným z nich bol Jozef, ktorý žije aj s manželkou v rodinnom dome. V jeho prípade zľava dosahovala až 15 percent. Vzhľadom na to, že kúri elektrickou energiou, ročne za energie zaplatí dvetisíc eur. Možnosť ušetriť 300 eur za rok znelo ako ponuka, ktorá sa neodmieta. Niekoľko rokov bol spokojný, až kým sa začiatkom októbra nedozvedel, že jeho dodávateľ Energy Slovakia končí. 

Dodávateľ poslednej inštancie

Legislatíva myslí aj na tieto prípady. Ak pôvodný dodávateľ nie je spôsobilý poskytovať zákazníkovi energie, prichádza na scénu takzvaný dodávateľ poslednej inštancie (DPI).

V oblasti plynárenstva v prípade núdze zaskočí Slovenský plynárenský priemysel (SPP), v oblasti elektroenergetiky podľa regionálnych distribučných sústav ZSE Energia, SSE či VSE. Na úvod odberateľ nemusí robiť nič – nikam chodiť, volať ani nič podpisovať. Dodávku má automaticky zabezpečenú počas troch mesiacov, odkedy zlyhal jeho pôvodný dodávateľ. 

Ján Pišta
Neprehliadnite

J. Pišta: Cenu elektrickej energie určuje najdrahší výrobca

Tri mesiace je čas, ktorý má odberateľ na to, aby si našiel nového dodávateľa. Zmluva s pôvodným by sa mala skončiť do mesiaca. Ten mu ešte zašle vyúčtovanie k dátumu, kedy ukončil dodávku energií.

Následne bude odberateľa kontaktovať prevádzkovateľ distribučnej sústavy a oznámi mu, že prechádza do režimu DPI. Vtedy sa odporúča nahlásiť stav elektromeru, respektíve plynomeru, inak ho núdzový dodávateľ len odhadne. 

Odberateľ si priplatí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa