Pre krajinu, ktorej obyvatelia si nestihli vytvoriť takmer žiaden vankúš na vykrytie výpadkov príjmov, je pritom už aj nižšia miera zadlženosti obrovské riziko. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) je preto dôležité, aby sa adekvátnou alternatívou ku kúpe nehnuteľnosti pod Tatrami stal trh podnájmov. O potrebe výstavby a podpory nájomných bytov sa hovorí dlho, okrem pár projektov, za ktorými stáli samosprávy, sa s ňou nespravilo takmer nič.

Vo svojom

Slováci sú v Európe špecifikom: až deväť z desiatich ľudí býva v nehnuteľnosti, ktorú vlastní. Len 17 percent ľudí pritom spláca úver na bývanie. Väčšina žije vo vlastnom bývaní bez dlhu, a to z historických dôvodov. Po revolúcii si mohli štátne aj družstevné byty odkúpiť do vlastného za veľmi výhodných podmienok. Zjednodušene – jedna celá generácia sa dostala k streche nad hlavou bez zadlženia. Vo väčšine krajín EÚ vlastnia svoju nehnuteľnosť tri štvrtiny obyvateľstva, niekde aj výrazne menej.

Ak staršia časť populácie prišla k bývaniu ľahko, tak ich vnuci to majú oveľa ťažšie. Keď si teraz chcú mladé rodiny kúpiť nehnuteľnosť, musia ju financovať úverom na bývanie. „Tento trend je výrazný, keďže Slovensko patrí do trojice krajín EÚ s najnižším počtom izieb na obyvateľa bytu a s najvyšším podielom mladých ľudí bývajúcich s rodičmi,“ pripomína NBS v poslednej Analýze finančného sektora.

V západných krajinách Únie je podľa regulátora bežné, že až 58 percent domácností bývajúcich vo vlastnej nehnuteľnosti spláca úver na bývanie. Znamená to, že ak slovenské domácnosti budú naďalej preferovať bývanie vo vlastnom, podiel domácností s úverom na bývanie môže vzrásť až na polovicu. To je síce dobrý výhľad pre bankový úverový biznis, ktorý napriek spomaleniu má v budúcnosti kam rásť. Horšie to je pre ekonomiku a jej zraniteľnosť v horších ekonomických časoch.

Citlivejší

Vysoká zadlženosť obyvateľstva v horších obdobiach znamená nielen väčší

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa