Sedieť na dôchodku s rukami v lone? To pre 149-tisíc slovenských seniorov neplatí, vyplýva z dát Sociálnej poisťovne k 30. aprílu 2023. K penzii si táto stále rastúca skupina prilepšuje formou dohody o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti, ako SZČO, prípadne pokračuje v pôvodnom zamestnaní aspoň na čiastočný úväzok.

„V porovnaní s 30. aprílom 2016, keď takýchto starobných dôchodcov bolo 133 207, ide o nárast o 15 800 dôchodcov, čo predstavuje zvýšenie o 11,9 percenta,“ spresnil tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR).

Výsledky predvlaňajšieho sčítania obyvateľov potvrdzujú, že spomedzi seniorov najčastejšie pracujú, prirodzene, šesťdesiatnici. Medzi Slovákmi a Slovenkami vo veku 63 rokov bolo 41-tisíc pracujúcich dôchodcov, čo je len o 13-tisíc menej ako počet nepracujúcich penzistov. S rastúcim vekom však podiel ekonomicky aktívnych rýchlo ubúda. Medzi 70-ročnými pracovala necelá šestina ľudí, vo veku 75 rokov už len osem percent a pri 80-ročných iba štyri percentá.

Hoci medzi dôchodcami silne prevažujú ženy, v skupine pracujúcich dôchodcov to neplatí. Mužov je v nej o osemtisíc viac, vo veku 70 rokov je ich stále ešte pätina zamestnaných. V najstarších vekových kategóriách je rozdiel ekonomickej aktivity medzi pohlaviami ešte výraznejší.

Mestá verzus vidiek

V odpovedi na otázku, kde sú starí ľudia najaktívnejší, je vhodné obmedziť výber na skupinu ľudí vo veku 65 a viac rokov. Pojem „pracujúci dôchodca“ totiž inak zahŕňa aj príjemcov ostatných typov penzií, ako je predčasná, výsluhová či invalidná.

Tak ako v iných štátoch, aj na Slovensku chodia v tejto vekovej skupine do práce najčastejšie obyvatelia hlavného mesta. V okrese Bratislava V je zamestnaných 25 percent starobných dôchodcov, v prvom bratislavskom okrese dokonca 28 percent. K 20 percentám sa podiel pracujúcich penzistov blíži aj v okresoch Banská Bystrica (ktorý má celkovo nadpriemerne starú populáciu), Senec, Košice I, Košice III a Tvrdošín.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa