Titul EY Svetový podnikateľ roka 2020 získala tento rok Kiran Mazumdar-Shaw, ktorá stojí za indickou biotechnologickou spoločnosťou Biocon. Uspela v konkurencii 46 víťazov národných kôl zo 41 krajín a regiónov sveta.

Medzi nimi bol aj slovenský podnikateľ roka Juraj Habovštiak, ktorý je zakladateľom oravskej technologickej firmy MTS. Spoločnosť pomáha firmám automatizovať výrobu pomocou inteligentných technológií a jednoúčelových strojov. Tie zefektívňujú výrobné procesy, šetria ľuďom čas a uľahčujú im život.

Kancelária
Neprehliadnite

Vychádzajúce technologické hviezdy nezastavil ani koronavírus

Cena pre najlepšieho svetového podnikateľa roka sa tento rok udeľovala poradenskou firmou Ernst & Young už dvadsiatykrát. V celej histórii súťaže je to len druhýkrát, keď zvíťazila žena. Zaujímavosťou udeľovania cien bola skutočnosť, že sa pre koronavírus súťaž presunula zo slnečného Monte Carla do virtuálneho sveta. Pre širokú verejnosť ju naživo vysielal americký spravodajský portál CNBC.

Kritériá hodnotenia
Víťaza súťaže EY Svetový podnikateľ roka vyberá nezávislá porota zložená predovšetkým z predchádzajúcich víťazov súťaže. Porota sa riadi medzinárodne platnými pravidlami poradenskej spoločnosti EY. Proces hodnotenia je komplexný a zohľadňuje okrem ekonomických údajov aj osobnosť súťažiaceho, jeho podnikateľský príbeh, stratégiu, medzinárodné pôsobenie či spoločensky prospešné aktivity. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v desiatkach krajín na šiestich kontinentoch sveta. Na Slovensku sa súťaž koná od roku 2006.

V úvodných minútach virtuálneho prenosu sa divákom, ktorí sedeli za monitormi, prihovoril generálny riaditeľ EY Carmine Di Sibio. „V súčasnosti čelíme ťažkým časom pandémie a takisto realite rasizmu,“ povedal riaditeľ. Podľa neho sú to práve podnikatelia, ktorí majú silu a zodpovednosť za to, aby tento stav zmenili.

Poslaním samotnej súťaže je predstaviť verejnosti výnimočné osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých začínajúcich podnikateľov. Týždenník TREND vybral tri inšpirujúce príbehy podnikateľov, ktorí sa tento rok na medzinárodnej súťaži zúčastnili.

Večný boj s diskrimináciou

Kiran Mazumdar-Shaw sa chcela pôvodne venovať pivovarníctvu. Keď zistila, že nikto ju napriek jej odborným skúsenostiam neprijme do zamestnania, založila si vlastnú spoločnosť. Rozhodla sa dokázať, že ženy by nemali byť podceňované alebo odmietané len pre rodové stereotypy.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa