Čo sa dozviete z rozhovoru:
  • Ako vníma s odstupom času zásah polície voči sudcom
  • Ako vníma zastupovanie bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej
  • Či chcela jeho klientka spolupracovať s políciou
  • Ako vyzerajú odmeny pre advokátov pri známych menách

Peter Erdős v rozhovore pre TREND zároveň vraví, že nerozlišuje, či zastupuje bývalú štátnu tajomníčku alebo inú osobu. Jeho prístup ku klientovi je rovnaký

Ako sa s odstupom času pozeráte na marcový zásah polície v Bratislave? Trinásť sudkýň a sudcov v putách je asi dosť…

Samozrejme, takýto zásah proti sudcom tu v histórii Slovenska ešte nebol. Výrazne to teda rezonovalo v spoločnosti aj v médiách. Bolo to prekvapujúce, ale z pohľadu mojej doterajšej praxe ma počet obvinených neprekvapil, pretože pri niektorých iných zásahoch polície bolo zadržaných aj viac ľudí.

Zastupujete bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. V čom je to rozdielne oproti iným obvineným?

Postavenie obvineného je úplne rovnaké, bez ohľadu na to, na akom poste predtým pôsobil. Nerozlišujem, či obhajujem bývalú štátnu tajomníčku alebo akúkoľvek inú osobu. Prístup ku klientovi mám vždy rovnaký, nie je pre mňa dôležité, či budem zastupovať bývalého, súčasného politika alebo nominanta politickej strany.

Zastupovali by ste napríklad Roberta Fica alebo Igora Matoviča, ak by prišla taká ponuka?

Ako som povedal, nerobím medzi tým rozdiely. Ak by ma oslovili, zvážil by som obhajobu aj pri týchto menách. Rozhodujúce sú pre mňa iné aspekty ako konkrétne meno potenciálneho klienta.

Nerobí vám problém, že vás ľudia vnímajú cez zastupovanie Moniky Jankovskej?

Je to logické, pretože ide o medializovanú kauzu a o známe meno. Takisto treba povedať, že advokáti neobhajujú spáchaný zločin svojho klienta, ale jeho práva. To, že niekoho zastupujem, automaticky predsa neznamená, že som stotožnený s páchaním akejkoľvek trestnej činnosti. Na druhej strane, v každom jednom prípade sa snažím o dodržiavanie zákona, okrem iných zastupujem napríklad pani Wisterovú ako poškodenú v trestnom konaní. Nedávno sa podarilo dosiahnuť, aby jej bývalý manžel vrátil deti. [Moderátorka Vera Wisterová sa niekoľko mesiacov snažila dostať späť na Slovensko svoje deti, ktoré uniesol jej exmanžel – pozn. TRENDU.] Chápem však, že ma ľudia budú ešte dlho vnímať najmä cez pani Jankovskú.

Ide o lukratívny biznis, zastupovať takéto mená?

Advokáti sú odmeňovaní rôznymi spôsobmi, od hodinovej sadzby cez úkony až po dohodu s klientom na celkovej sume. Pri trestných konaniach sa tarifná odmena odvíja od výšky hroziaceho trestu.

Objavili sa informácie, že Monika Jankovská chcela spolupracovať s vyšetrovateľmi. Je to tak?

V tomto štádiu sa k týmto skutočnostiam vyjadrovať nemôžem ani nebudem.

S políciou však v prípade spolupracujú aj iní, napríklad Vladimír Sklenka či Zuzana Maruniaková.

Aktuálne máme jedného spolupracujúceho, ktorý je v postavení svedka. Má dočasne odložené vznesenie obvinenia. Z jeho výpovede je zrejmé, že sám páchal trestnú činnosť, a je na orgánoch činných v trestnom konaní, ako si s touto situáciou poradia. Hlavne s tým, do akej miery sa bude vyvodzovať trestnoprávna zodpovednosť vo vzťahu k jeho osobe.

Predtým než Jankovskú zadržali, tvrdila, že Mariana Kočnera nepozná a nestretávala sa s ním. Klamala?

Na túto otázku môže odpovedať jedine moja klientka.

Na verejnosť sa dostala komunikácia cez aplikáciu Threema, kde prepisy naznačujú, že sa poznali viac než dobre.

K dôkazom v inom trestnom konaní sa nebudem vyjadrovať. Komunikácia je súčasťou spisu aj v prípade obvinení proti pani Jankovskej a nerád by som to v prípravnom konaní komentoval. Neskôr bude zrejme v konaní predmetom dokazovania a dôležité bude aj to, akým spôsobom túto komunikáciu získali orgány činné v trestnom konaní.

Teraz ste načrtli budúcu taktiku obhajoby?

Nie. Iba vo všeobecnosti hovorím, že komunikácia bude zrejme ešte predmetom dokazovania a stále máme iba prípravné konanie, ktoré je neverejné.

Bude hlavné pojednávanie v prípade sudcov ešte pred koncom tohto roka?

Ťažko to odhadnúť, ale domnievam sa, že celý prípad ešte nebude na súde.

Peter Erdős (41)
Právo absolvoval na Univerzite Komenského v Bratislave. Ako koncipient pôsobil v kancelárii Ondreja Mularčíka. Advokátom sa stal v roku 2006, špecializuje sa na obchodné a trestné právo. Jeho najznámejšou klientkou je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, no zastupuje napríklad aj moderátorku Veru Wisterovú.