Predstava súdneho sporu s Finančnou správou (FS) nepatrí práve medzi najkrajšie predstavy podnikateľa. Prevláda skôr presvedčenie, že to nemá význam, lebo nie je šanca vyhrať, respektíve vládne predpoklad, že to daniari podnikateľovi vrátia. Advokát Patrik Benčík, naopak, hovorí, že význam to má – aj úradníci sú ľudia, robia chyby a nie je dôvod, aby za ne platil podnikateľ.

Kedy sa podnikateľom oplatí sporiť sa s Finančnou správou?

Určite sa oplatí sporiť s FS, z 200 žalôb sme vyhrali zhruba 60 až 70 percent. Na daňové kauzy sa špecializuje málo advokátov, možno sto z celkovo šesťtisíc. Strávil som dva roky na Finančnej správe, bez toho by som asi tiež nerobil daňového advokáta. Často je to papierová vojna medzi advokátom, daňovým subjektom a FS. Mal som napríklad prípad, keď FS vykonávala 22 daňových kontrol toho istého subjektu súčasne. To už hraničí s obmedzovaním práva na podnikanie, lebo ten subjekt celý čas len reaguje na podania daňového úradu. Daňový subjekt dostane stostranový protokol, nasleduje stostranové rozhodnutie, to treba celé preštudovať. V takomto spore navyše klient nemá inú možnosť, ako sa nechať zastupovať advokátom. Zákon to vyslovene požaduje.

Kde sú najväčšie diery v konaní zo strany FS?

Najčastejšie chyby robí FS v procesných veciach. Aj sudcovia sú právnici, a tak si radi tie kauzy takpovediac odbijú na procesných nedostatkoch. Žiadna kontrola asi nie je stopercentne procesne čistá, ale nevýhodou je, že sudca často nerozhodne v hmotnoprávnom merite veci. Takže ani daňové úrady potom často nevedia, ako teda majú postupovať. Sú viazané právnym názorom súdu, ale ak v tom zrušujúcom rozsudku chýba, tak proste nevedia. Výhodou je, že súdny poplatok je pevný, 70 eur, bez ohľadu na výšku spornej sumy, a v prípade prehry podnikateľ neplatí trovy právneho zastúpenia protistrany.

Advokát: Často mám pocit, že v daňovom práve platí prezumpcia viny

Peter Benčík Zdroj: Maňo Štrauch

Ako sa vyvíja povedomie o daňových sporoch medzi podnikateľmi aj sudcami?

Som advokát od roku 2003, vtedy sa ešte podnikatelia báli žalovať daňové rozhodnutia, V súčasnosti je už daňových kontrol také množstvo a FS tak tlačí na daňové subjekty, že podnikatelia často inú možnosť ani nemajú. Čo sa týka sudcov, už to robia dlhší čas, o daňových sporoch rozhoduje rovno krajský súd a sudcovia, ktorí už majú niečo za sebou. Niekedy mám aj pocit, že sa v tom úplne nevyznajú, prípadne oni akoby mali pocit, že správne súdnictvo dostali za trest.

A čo daniari?

Zlepšujú

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa