Urobil to vraj zo zvedavosti, vďaka čomu sa potom aj verejnosť – prostredníctvom týždenníka TREND a Denníka N – dozvedela, že spoločnosť B.A.Haus, v ktorej do októbra 2013 pôsobil podnikateľ L. Bašternák, posielala vysoké sumy na účty J. Počiatka a R. Kaliňáka. Ministrovi vnútra tak prišlo celkovo 260-tisíc eur.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) už obvinil „Filipa R.“ z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, telekomunikačného a daňového tajomstva (paragraf 264 Trestného zákona). Premiér Robert Fico sa s vicepremiérom R. Kaliňákom zhodli v názore, že konanie F. Rybaniča je „evidentným trestným činom“. Opozičný poslanec Jozef Rajtár (SaS) naopak vyzval špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby na konanie jeho asistenta nazeral „ako na akt vlastenectva a zároveň ako na ďalší dôkazový materiál týkajúci sa podozrení z daňových podvodov“.

V hodnotení činu F. Rybaniča sa nezhodli nielen novinári, ale ani ľudia z mimovládnych organizácií. Na otázku, či je whistleblowerom a či má nárok na právnu ochranu ako oznamovateľ nekalých praktík, majú rozdielny názor, lebo odpoveď na ňu nie je jednoduchá.

Vráti sa im bumerang

Tvrdenie predstaviteľov Smeru-SD, že sa F. Rybanič mimo akúkoľvek pochybnosť dopustil trestného činu, v mnohom stratí svoju presvedčivosť, ak vezmeme do úvahy aj to, čo v podobných prípadoch sami robia alebo hovoria. Predseda Smeru krátko pred marcovými voľbami obvinil šéfa opozičnej strany OĽaNO z daňových machinácií, pričom mal zjavne k dispozícii doklady a informácie, ktoré sú predmetom daňového tajomstva.

Vtedy NAKA voči premiérovi nekonala a k aktivite sa polícia rozhýbala až po tom, keď trestné oznámenie na šéfa Smeru podal politik Ondrej Dostál. R. Fico doteraz nielenže nebol obvinený z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, telekomunikačného a daňového tajomstva, ale nie ani známe, či v tejto veci čo i len vypovedal.

Keďže ohrozenie daňového tajomstva spadá pod rovnaký paragraf ako ohrozenie tajomstva bankového, obvinenie F. Rybaniča vedie k otázke, prečo nie je obvinený aj R. Fico?

Keďže ohrozenie daňového tajomstva spadá pod rovnaký paragraf ako ohrozenie tajomstva bankového, obvinenie F. Rybaniča vedie k otázke, prečo nie je obvinený aj R. Fico? Stíhanie a prípadné odsúdenie F. Rybaniča sa vládnucim vráti ako bumerang – bude verejnosti pripomínať, aká selektívna je na Slovensku spravodlivosť, keď Trestný zákon platí iba na tých, čo nie sú pri moci.

Hoci R. Kaliňák vystupuje ako jeden z hlavným žalobcov F. Rybaniča, vďaka svojim starším postojom vystupuje tiež ako jeho najväčší obhajca. V novembri 2011, keď sa z prostredia spravodajských služieb vynášali tajné spisy, čo je trestný čin ohrozenia utajovanej skutočnosti, práve R. Kaliňák vzal podozrivých pod ochranu.

Jeho vyjadrenie z roku 2011 je jednoznačné: „Ten alebo tí, čo tieto informácie médiám a poslancom poskytli, chceli poukázať na nezákonné konania, tým pádom nemohli porušiť zákon. Sú hrdinami, pretože upozorňujú na nezákonnosť a pošliapávanie demokracie a sú ústavou chránení. Tým pádom o žiadnom trestnom čine nemôže byť v tomto prípade ani reči.“

Je zrejmé, že vyhlásenia R. Kaliňáka z roku 2011 nemôžu slúžiť ako dôkaz neviny asistenta poslanca Rajtára, ale sú dokladom, že aj pre politika s právnym vzdelaním sú ústava a zákony iba materiálom na ich účelový výklad, ktorý sa prispôsobuje aktuálnej politickej potrebe.

Aby Rybaničov nebolo treba

Robert Fico a Robert Kaliňák tvrdia, že konanie Filipa Rybaniča je „evidentným trestným činom“. Zdroj: SITA/Marek Mrviš

Dôvody za a proti

Odpoveď na otázku, či slovenský zákon o ochrane oznamovateľov nekalej činnosti chráni aj F. Rybaniča, závisí v mnohom od výkladu jeho ustanovení, ale v zásade sa dá povedať, že konanie  

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa