Nakupujeme športové oblečenie, proteíny, permanentky, skúšame nové fitnesové appky. Máme k dispozícii čoraz viac zariadení na cvičenie, môžeme si vybrať z nekonečného množstva športov, máme sociálne siete, na ktorých môžeme stretnúť priaznivcov fitnesu a zaradiť sa do komunity. Začať cvičiť by malo byť ľahšie ako ľahké – a aj je. Problémom je väčšinou vytrvať.

Podľa CreditDonkey až 80 percent ľudí, ktorí prídu do fitnescentra v januári, do piatich mesiacov skončí. Z tých, ktorí vydržia, lebo nechcú, aby im prepadla ročná permanentka, len polovica navštívi posilňovňu minimálne 100-krát. Výhodnosť permanentky sa stráca a centrá si môžu zatlieskať. Peniaze dostanú a ako bonus majú po lete poloprázdne priestory bez vydýchaného vzduchu.

Bolí to, nudí to a trvá to dlho

Šesť z ôsmich oslovených slovenských posilňovní nám potvrdilo, že január je výrazne silnejší ako ostatné mesiace. Jedno fitnescentrum nezaznamenalo až takú markantnú zmenu a jedno si všimlo, že ľudia sa rozbiehajú až vo februári. Po sviatkoch nás pravdepodobne ešte ťažia žalúdky a deti majú prázdniny...

Potom sa kolotoč permanentiek na chvíľu roztočí. Nie však nadlho, na jar cítiť útlm. Ďalší boom nastáva, až keď si všetci s hrôzou spomenú, že plavková sezóna sa blíži. V júni opäť všetci kolektívne naskočia na trenažéry a potia krv, lenže veľa toho za mesiac nestihnú.

Aby permanentka neskončila v koši

Vydrží len málo ľudí. Zdroj: Pexels

„Väčšina príde do fitka schudnúť a vyformovať sa,“ potvrdzuje Anna Šimončičová, marketingová manažérka spoločnosti FIT UP!. Niektorí si dajú za cieľ nabrať svalovú hmotu a čo je zaujímavé, v tejto skupine sú už čoraz častejšie aj ženy. Sama cvičí už niekoľko rokov pod dohľadom trénera. Kedysi cvičila, lebo jej veľmi chutilo sladké a nechcela, aby sa to odrazilo na jej postave. „Brala som to tak, že som zjedla koláče, takže musím ísť na polhodinu zomierať na pás. Potom som uvidela výrok, že je to oslava toho, čo vaše telo dokáže. Vtedy som sa na to začala pozerať úplne inak. Cvičenie ma začalo baviť. Myslím si, že človek sa musí dostať do stavu, keď sa hýbať jednoducho chce,“ hovorí.

Nazdáva sa, že podobne ako ona sa veľa ľudí nesmie v telocvični nudiť. „Veľa skúšam a robím rôzne veci s rôznymi trénermi. V Trnave mám jedného na silové cvičenia, ten ma dokáže dotlačiť do takých cvikov, ktoré by som sama nezvládla. V Petržalke máme trénera, ktorý sa špecializuje na tzv. movement a animal flow. Plus ešte cvičím sama,“ dodáva.

Ešte častejšia ako nuda v posilňovni je situácia, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa