Návrat rodičov do zamestnania po materskej dovolenke dlhšej ako 20 mesiacov je na Slovensku naozaj veľmi problematický. Potvrdzujú to aj údaje Inštitútu finančnej politiky. No paradoxne práve schválený jasličkový zákon môže znamenať, že koalícia dosiahne opak.

Mnohé existujúce zariadenia zaniknú, lebo nebudú vedieť splniť podmienky, prípadne sa im finančne neoplatí investovať do rekonštrukcie jaslí. A nové štátne ešte nestihnú vzniknúť alebo ich kapacita nebude stačiť, tak ako je to v prípade štátnych škôlok.

Štát kladie prekážky tým, ktorí chcú popri výchove detí pracovať alebo podnikať

Pri starostlivosti o najmenšie deti ide štát dlhodobo z extrému do extrému. Koncom 90. rokov rušil štátne jasle. Keďže pracujúci rodičia nemali kam dať deti, vznikli materské centrá a zariadenia aspoň cez občianske iniciatívy. Teraz štát ide vinou nedomyslenej legislatívy proti týmto aktivitám.

Proti minuloročnému prijatiu zákona protestovali viaceré organizácie, ľudia podpisovali petíciu a prezident Andrej Kiska ho vrátil do parlamentu. Aj on zákon považoval za diskriminačný pre niektoré skupiny rodičov a vyčítal mu, že nemyslí na dieťa. Prezident zdôraznil, že výhody vzdelávania v ranom detstve by nemali byť viazané len na to, aby rodičia chodili do práce. Prezidentovo veto však poslanci koalície minulý týždeň prelomili a zákon tak od marca začne platiť.

Najväčšie nezmysly

  • Dieťa bude môcť jasle navštevovať len do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕšilo 3 roky. To znamená, že ak má 3 roky v novembri, 31. decembra bude musieť jasle opustiť a rodič musí nájsť inú alternatívu starostlivosti
  • Štát diktuje súkromným zariadeniam, deti ktorých rodičov môžu prijať, hoci im na činnosť neprispieva a rodičia si za starostlivosť platia plnú sumu
  • Jasle definuje ako sociálnu službu, edukačný charakter zákon opomenul

Kto schválil absurdný zákon

  • Poslanci Smeru-SD, Mosta-Híd, SNS + nezávislí Peter Marček, Martin Šimkovičová, Rastislav Holúbek

Množstvo rodičov v problémoch

Ak chce žena rozbehnúť vlastný biznis a je zároveň matkou malého dieťaťa, má problém. Služby jaslí vôbec nebude môcť využiť. A to ani v súkromných zariadeniach, na ktoré štát neprispieva žiadnou dotáciou a rodičia sú ochotní zaplatiť akúkoľvek sumu.

Nové pravidlá diskriminujú časť rodičov a pre mnohé zariadenia budú likvidačné. Z jaslí sa po novom stáva sociálna služba, ku ktorej budú mať prístup len pracujúci rodičia alebo takí, ktorí sa sústavne pripravujú na budúce povolanie. No napríklad živnostníčka, ktorá začína a prvý rok nemusí platiť odvody, má smolu.

Absurdný jasličkový zákon zabrzdí aktívnych rodičov

Škôlku Rainbow Garden vybudovala v Limbachu Lucia Gomez Zdroj: archív Lucie Gomez

K službe sa však nedostane napríklad ani žena na materskej, ktorá má mladšie dieťa a usúdi, že staršie sa už doma nudí a potrebuje kolektív. Dieťa nemôže dať do jaslí ani 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa