Stavebníctvo je na rozdiel od priemyslu napojené prevažne na domáci dopyt. Veľkých podnikov je málo, prevažujú živnostníci. Vlani zo 120-tisíc subjektov tvorili až štyri pätiny a viac ako polovičný podiel mali na zamestnanosti. Zaslúžili sa však len o pätinu stavebnej produkcie.

Až polovicu zrealizovali malé podniky s menej než 50 pracovníkmi a podiel na zamestnanosti ťahali na 40 percent. Na stredné podniky v roku 2021 pripadol takmer osempercentný podiel na zamestnanosti a dvojnásobný na stavebnej produkcii. Veľké firmy zamestnávajúce viac než 250 ľudí sa zaslúžili o 14 percent tuzemskej produkcie.

Podporné pozície a výroba

Živili sotva štyri percentá z vlaňajších bezmála 160 500 zamestnancov v stavebníctve. Do ankety TRENDU o zamestnávaní absolventov sa zapojila aj bratislavská pobočka švédskej Skanska SK. Vlani jej stúpla priemerná zamestnanosť o 200 ľudí. Podpredsedníčka predstavenstva Magdaléna Dobišová uvádza, že v tomto roku prijali 13 absolventov stavebných fakúlt.

„Spočiatku sú vo výrobe či v podporných pozíciách.“ V bratislavskej YIT Slovakia z fínskej skupiny YIT majú prepracovaný systém dlhodobej spolupráce so stavebnými fakultami viacerých univerzít. Núkajú pracovné príležitosti a stáže študentom i absolventom, s ktorými majú dobré skúsenosti. Podľa výrobného riaditeľa Patrika Golského badajú deficit kvalifikovaných pracovníkov takmer v každej stavebnej profesii, no v ich získavaní sú úspešní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa