D. Krsnik otvorene opísal mizerné podmienky, aké tu tisícky srbských pracovníkov čakajú. Či už ide o absenciu pracovných zmlúv s firmami, v ktorých pracujú, nevhodné ubytovanie, pochybné praktiky personálnych agentúr alebo nízke mzdy.

„Tisícky ľudí zo Srbska prichádzajú každý mesiac na Slovensko prostredníctvom rôznych agentúr, s vedomím slovenského štátu, ako aj nadnárodných spoločností pôsobiacich v krajine. Pracujú bez zmluvy ako turisti v trojmesačných turnusoch, robia dvanásť hodín denne bez platenej prestávky a za polovicu minimálnej mzdy na Slovensku. Šikanovanie na pracovisku je bežné, rovnako aj na ubytovni,“ píše D. Krsnik vo svojom článku.

Žiadna zmluva s fabrikou

600 eur za tri mesiace: Ako Srbi pracujú v našich fabrikách

Samsung, Galanta Zdroj: Vlado Benko

Ako uvádza pre TREND, najväčší problém je neexistencia akejkoľvek pracovnej zmluvy so zamestnávateľom. „Jediná zmluva, ktorú sme pred nástupom do autobusu podpísali, bol kontrakt so sprostredkovateľskou agentúrou. Ten však nepokrýva dohodu so zamestnávateľom, ale povinnosti a práva medzi agentúrou a zamestnancami,“ hovorí D. Krsnik.

Srbskí pracovníci tak idú na Slovensko bez toho, aby vedeli, kde a koľko hodín budú pracovať, kde budú ubytovaní, ani akú stravu budú dostávať. Súčasťou jeho článku je aj kópia zmluvy s agentúrou. V nej napríklad stojí, že v prípade prepúšťania, zastavenia výroby alebo ak nebude firma s pracovníkom spokojná, platí si cestu domov do Srbska z vlastných prostriedkov, a preto by mal mať pri sebe vždy hotovosť najmenej tridsať až päťdesiat eur.

600 eur za tri mesiace: Ako Srbi pracujú v našich fabrikách

Samsung, Galanta Zdroj: Vlado Benko

Najväčší problém je neexistencia akejkoľvek pracovnej zmluvy so zamestnávateľom

Jediné poistenie sa uzatvára v autobuse po ceste na Slovensko a aj to len na obdobie siedmich dní. Dôchodkové poistenie agentúra neplatí. Ak oň má pracovník záujem, stojí dvesto až tristo eur mesačne. Agentúra je zodpovedná, len ak sa pracovníkovi niečo stane v práci. V prípade choroby nesie zamestnanec všetky náklady. Plat je 2,2 eura na hodinu a robí sa v zásade osem, desať alebo dvanásť hodín, čo však človek nikdy dopredu presne nevie. Prestávky nie sú platené.

„Zarobil som dokopy aj so zálohou a bonusmi okolo šesťsto eur,“ opisuje D. Krsnik svoje trojmesačné pôsobenie. Samsung pritom novým neagentúrnym zamestnancom núka v inzerátoch aj bez nadčasov sedemsto eur mesačne. V závode v Galante tvorili predminulý rok externí zamestnanci takmer tretinu z celkového počtu pracujúcich, vo Voderadoch to bolo viac ako štyridsať percent.

Nie je to len Samsung

Spoločnosť v stanovisku odmietla porušovanie zákonov. „Samsung Electronics plne rešpektuje a dodržiava vo všetkých krajinách, kde pôsobí, lokálne aj globálne právne normy, ako aj štandardy v oblasti pracovného práva a vzťahov so zamestnancami. Situáciu týkajúcu sa možného pochybenia pri zamestnávaní srbských zamestnancov preverujeme. Ak sa potvrdí pochybenie a porušenie zákona, urobíme všetky kroky pre vyriešenie vzniknutej situácie,“ tvrdí firma.

Nejde však len o prípad Samsungu. V súčasnosti na Slovensku pracuje viac ako 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa