Revolut a 365.bank bojujú na slovenskom trhu o podobného klienta, o človeka, ktorý chce mať plne digitálnu banku. Aktuálne sa obe transformujú. 365.bank si vymieňa pozíciu s materskou Poštovou bankou, preberie jej pobočkovú sieť a zmení sa na plnoformátovú banku. Vo fáze približovania k štandardnej banke je aj fintech Revolut. Na Slovensku začne časom ako Revolut Bank poskytovať širšie portfólio služieb.

Fungovanie bánk

Obe spoločnosti fungujú odlišne. 365.bank využíva bankovú licenciu materskej Poštovej banky a slovenský Fond ochrany bankových vkladov. Aplikácia spoločnosti Revolut poskytuje na Slovensku služby prostredníctvom Revolut Payments UAB a od litovskej centrálnej banky má licenciu na vydávanie elektronických peňazí. E-peniaze sú alternatívou hotovosti. Vklady, ktoré spoločnosť Revolut získa, premení na ekvivalentné elektronické peniaze. Tie sa uložia na účty klientov. Na účte môžu byť súčasne elektronické peniaze vo viacerých menách.

Virgilijusom Mirkės, Revolut Bank
Neprehliadnite

Revolut Bank chce na Slovensku zdvojnásobiť počet klientov

Reálne peniaze, ktoré sú podkladom pre vydanie elektronických peňazí, banka uloží na svoje účty v iných bankách alebo ich investuje do konzervatívnych aktív. Peniaze poskytnuté Revolutu sú chránené v rámci európskeho systému poistenia vkladov. Štandardný bankový účet ponúkne až Revolut Bank, do ktorej sa klienti už teraz môžu preklápať, ak chcú. 

Digitálna 365.bank začala svoje pôsobenie s účtom zadarmo, platená rozšírená verzia sa pridala v roku 2020 a stojí päť eur. Revolut ponúka štyri verzie účtu. Základný je zadarmo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa