Rok 2020 sa zapíše do histórie ako rok, keď naplno vypukla pandémia ochorenia Covid-19. Niečo, na čo svet nebol vôbec pripravený. Pôjde o podobne významný míľnik, ako boli roky 1989 (pád železnej opony), 2001 (útoky na Dvojičky) či 2008 (hypotekárna kríza). Možno bude v niečom ešte pamätnejší.

Podľa oficiálnych štatistík si vzala pandémia doposiaľ približne 1,6 milióna životov (v skutočnosti sa ďalšie úmrtia do štatistík nedostali) a spôsobila ekonomickú krízu podobnú tej z roku 2008. Bol to tiež rok, ktorý zmenil spôsob, akým pracujeme, akým sa vzdelávame či komunikujeme. Niektoré odvetvia sa dostali do existenciálnej krízy, iné sa natrvalo zmenia. Dosah viacerých zmien si uvedomíme až po rokoch.

Pandémia zároveň prepojila svet možno viac ako predtým globalizácia. Jednotlivé vlády riešili tie isté problémy, tie isté krízy, a preto sa aj opatrenia politikov viac-menej kopírovali. Rýchlosť, akou sme dokázali vyvinúť vakcínu, ukázala našu civilizačnú silu.

Ako sa to začalo?

O pôvode koronavírusu je stále veľmi málo informácií. Viac svetla by mali priniesť výsledky vyšetrovania medzinárodného tímu vedcov pod hlavičkou WHO. Časopis Nature však upozorňuje, že môže trvať roky, kým sa dozvieme pravdu a možno sa ju ani nikdy nedozvieme.

Vyšetrovanie je momentálne sťažené aj napätím medzi USA a Čínou. Odchádzajúci americký prezident Donald Trump koronavírusu nepovie inak ako čínsky vírus a stiahol členstvo USA zo Svetovej zdravotníckej organizácie (nedávno zvolený prezident Joe Biden chce tento krok zrušiť). Podľa časopisu Nature však nie je možné vyšetrovanie dotiahnuť do úspešného konca bez spolupráce čínskych úradov a vedcov.

Vírus prvýkrát zaznamenali v decembri 2019 v čínskom Wu-chane na trhu so zvieratami, ale nie je celkom jasné, akú úlohu zohral tento trh v jeho šírení. Väčšina vedcov si myslí, že vírus pochádza od netopierov, ale nevieme, ako sa preniesol na človeka. Koronavírus sa zvyčajne prenesie z netopiera na človela cez ďalšieho živočíšneho hostiteľa. Mohol to byť teda živočích predávaný na tomto trhu, ale možno trh poslúžil len ako udalosť na urýchlenie prenosu. Genomická analýza potvrdila, že vírus nevznikol v laboratóriu, ako tvrdia konšpirátori.

Čínske ututlávanie

To, čo sa dialo neskôr, je doteraz pre Čínu veľkým reputačným fiaskom a zdrojom medzinárodného napätia. Západ Čínu obviňuje, že zámerne skresľovala informácie o prenose vírusu a pandémii. Len nedávno CNN informovala o uniknutých dokumentoch, ktoré tieto obvinenia čiastočne potvrdzujú. Vyplývajú z nich nezrovnalosti medzi tým, čo čínske úrady vedeli a čo komunikovali navonok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa