Vo všeobecnosti naďalej platí, že Slovensko od rozhorenia sa krízy pred takmer dekádou priťahuje už výrazne menej nových tvárí a rozvoj stojí na etablovaných hráčoch. No nájde sa aj zopár novicov. Láka ich hlavne novobudovaná nitrianska automobilka britského Jaguar Land Roveru.

Do Levíc preň prichádza vyrábať plastové autodielce japonský Kasai Kogyo. Priamo v Nitre si rozloží novú základňu na kovové výlisky britský G-Tek. Prichádza aj turecký výrobca interiérových dekoratívnych komponentov Mata Automotive. Chce postaviť závod v Novej Vsi pri Veľkom Krtíši.

Na Slovensko sa vracia aj belgický výrobca prevodoviek Punch. Dakedy krajinu opustil. Teraz chce pri Detve postaviť závod, ktorý vytvorí 350 pracovných miest.

Napriek plánom na presun do Maďarska zostal vo Vrábľoch nórsky dodávateľ pre automobilový priemysel Kongsberg Automotive. A do slovenskej recyklácie odpadov prichádza vo veľkom investovať aj rumunská skupina Green Group. Jej investícia je pre krajinu prínosná v tom, že mimo použitých PET fliaš, ktoré sú už aj dnes veľmi lukratívnym odpadom, bude spracovávať aj ostatný zmesový plastový odpad. Ten sa spracováva už oveľa náročnejšie, a tak oň na trhu nie je až taký veľký záujem.

1. Hoffmann vynovil novácku chémiu

Investor: chemička Fortischem
Miesto realizácie: Nováky
Zámer: nová elektrolýza solí a modernizácia výroby karbidu vápnika
Investícia: 50 mil. eur

10 investičných zámerov, ktoré môžu najviac nakopnúť ekonomiku

Chemička v Novákoch ožíva. Zdroj: Maňo Štrauch

Spomedzi najväčších priemyselných fabrík v krajine asi žiadna nemala v posledných rokoch takú veľmi nahnutú budúcnosť ako novácka chemička Fortischem. Bývalé Novácke chemické závody s dnešnou vyše tisíckou zamestnancov i ročnými tržbami skoro na úrovni 150 miliónov eur nielenže nedávno prešli konkurzom, obdobie ich finančných suchôt bolo navyše skombinované aj s nutnosťou drahej ekologizácie ich viacerých kľúčových výrob.

Ak by sa fabrika nezmodernizovala, hrozilo by jej od EÚ nútené uzavretie. Vplyvný finančník, ktorý stojí za fabrikou – Mario Hoffmann –, však napokon prekvapil. Sám po nevydarených nákupoch gréckych dlhopisov ešte nie tak dávno zažíval finančné suchoty a viaceré iné svoje biznisy aj uzavrel či z nich odišiel, no chemičku vynovil a vymazal pochybnosti o jej prežití.

Už predvlani podnik zmodernizoval za 12 miliónov eur svoju výrobu karbidu vápnika na zváracie plyny. Vlani vymenil starú ortuťovú elektrolýzu solí za ekologickejšiu membránovú elektrolýzu. Tá ho stála až 30 miliónov eur.

Nová elektrolýza solí je pre budúcnosť podniku najzásadnejšou investíciou, lebo je na ňu nadviazaných najviac jej výrob. Zo solí nezískava elektrolýzou iba hydroxid sodný využívaný na dezinfekcie v širokom spektre oblastí, ale aj chlór, ktorý fabrika využíva na výrobu PVC i rôznych chemických špecialít. Bez elektrolýzy by novácka chemička nemohla ďalej fungovať. Ďalšiu investíciu za osem miliónov eur Fortischem bude realizovať aj tento rok. Tá pôjde opäť na zlepšenie výroby karbidu vápnika.

Vďaka novej modernejšej karbidovej peci sa so svojím karbidom vápnika podnik po novom dostal už aj na prvé mimoeurópske trhy, a to do Turecka, Južnej Ameriky či na Blízky východ. Plánuje s ním preniknúť aj do USA, Austrálie, Kanady či Afriky.